Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հանդեպ պաշտոնապես հետաքննություն է սկսվել՝ 2007-ին նրա ընտրարշավը Լիբիայից ֆինանսավորվելու գործով: Այդ մասին հայտնել է AFP-ն իր աղբյուրների վրա հղումով:
Նրան մեղադրում են ընտրարշավի ապօրինի ֆինանսավորման և Լիբիայի պետական հիմնադրամների թալանի հետևանքով եկամուտ ստանալու մեջ:
Սարկոզին բերման էր ենթարկվել Նանտերի Կոռուպցիայի, ֆինանսական և հարկային իրավախախտումների դեմ պայքարի կենտրոնական վարչությունում: 25 ժամվա հարցաքննություններից հետո մարտի լույս 22-ի գիշերը Սարկոզիին թույլատրել են տուն գնալ, գրոմ է Deutsche Welle-ն :
Այս հարցով մեղադրանքները Սարկոզիի դեմ առաջադրվել էին մի քանի տարի առաջ, սակայն դատախազությունը քննությունը սկսեց միայն 2013-ին: Գործարարներից մեկը Mediapart պորտալին պատմեց, որ 2006-ի վերջում կամ 2007-ի սկզբին նա Լիբիայի իշխանությունների կողմից 5 մլն եվրոյով ճամպրուկներ է բերել Ֆրանսիայի ՆԳՆ, որն այն ժամանակ գլխավորում էր Սարկոզին:

22 Март 2018 - 07:43 AMT
В отношении бывшего президента Франции Николя Саркози открыто официальное расследование по делу о финансировании из Ливии его избирательной кампании в 2007 году.
Политику грозят обвинения в незаконном финансировании избирательной гонки и получении доходов вследствие расхищения ливийских госфондов, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
Саркози находился под стражей в Центральном управлении по борьбе с коррупцией, финансовыми и налоговыми правонарушениями в Нантере. После 25 часов, в течение которых проводились допросы, в ночь на 22 марта Саркози разрешили покинуть здание и отправиться домой.
Обвинения в адрес политика по данной статье выдвигались уже несколько лет назад, прокуратура начала расследование в апреле 2013 года. Один бизнесмен рассказал в интервью порталу Mediapart, что в конце 2006 или начале 2007 года он привез несколько приготовленных ливийскими властями чемоданов с пятью миллионами евро во французское министерство внутренних дел, которое тогда возглавлял Николя Саркози.