Թուրքիան ցամաքային ռազմական գործողություն է սկսել Իրաքի հյուսիս-արևմուտքում՝ Սինջար քաղաքի շրջանում: Մարտի 26-ին այդ մասին է հայտարարել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Մենք ասել ենք, որ շարժվում ենք Սինջարի ուղղությամբ: Գործողությունն այնտեղ արդեն սկսվել է», -ասել է նա՝ մանրամասներ չնշելով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Իրաքի անվտանգության ուժերը շեշտում են, որ տարածքում չկան երրորդ երկրների զինվորական կազմավորումներ: Մարտի 23-ին Քրդստանի համայնքների միությունը հայտնել է, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը հեռանում է Սինջարից, որտեղ տեղակայված էր 2014-ից՝ ԻՊ դեմ պայքարի շրջանակում:
ՔԱԿ դեմ թուրքական բանակի ռազմական գործողությունները շարունակվում են 2015-ի ամռանը հրադադարի ձախողումից ի վեր: Ավիացիոն հարվածները քրդերի դիրքերին հիմնականում հասցվում են Թուրքիայի հարավ-արևելքում և Իրաքի հյուսիսում:

26 Март 2018 - 06:51 AMT
Турция начала наземное наступление в районе города Синджар на северо-западе Ирака. С таким утверждением 25 марта выступил турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган.
«Мы сообщали, что движемся в направлении Синджара. Сейчас операция там стартовала», – указал он, не приводя подробностей, пишет Deutsche Welle.
В свою очередь, силы безопасности Ирака подчеркивают, что на его территории нет воинских формирований третьих стран.
23 марта национально-политическая организация Союз общин Курдистана сообщила, что Рабочая партия Курдистана (РПК) покидает Синджар, где обосновалась в 2014 году в ходе борьбы с «Исламским государством».
Боевые действия турецкой армии против РПК продолжаются с момента срыва перемирия летом 2015 года. Воздушные удары по курдским силам наносятся преимущественно на юго-востоке Турции и на севере Ирака.