Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Welt թերթին տված հարցազրույցում դատապարտել է Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում և կոչ է արել Եվրամիությանը կասեցնել բանակցությունները Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ:
«Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների և հիմնարար արժեքների կանոնավոր խախտումները, այն հիմնավորումով, որ կոպենհագենյան սկզբունքներն այլևս չեն պահպանվում, ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամկցության շուրջ բանակցությունները պետք է կասեցվեն»,-հայտարարել է Կուրցը՝ Վարնայում ԵՄ-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպմանն ընդառաջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ «ԵՄ կարևոր ռազմավարական գործընկերը», որի հետ պետք է համագործակցել «հարևանության հայեցակարգի շրջանակում»:

26 Март 2018 - 08:18 AMT
Канцлер Австрии Себастьян Курц в интервью газете Welt осудил военные действия Турции в Сирии и призвал Евросоюз прекратить переговоры с Турцией о ее вступлении в состав ЕС.
«Принимая во внимание, что систематическое нарушение прав человека и основополагающих ценностей демократии, на основании того, что копенгагенские критерии (критерии вступления стран в ЕС — ред.) более не выполняются, переговоры о присоединении между ЕС и Турцией должны быть прекращены», — заявил Курц накануне встречи на высшем уровне ЕС-Турция в Варне, пишет РИА Новости.
При этом он отметил, что Турция остается «важным стратегическим партнером ЕС», с которым следует сотрудничать «в рамках концепции соседства».