Գերմանիայի Շտեֆանսպոշինգ համայնքում գտնվող փախստականների ապաստարանում զանգվածային ծեծկռտուք է տեղի ունեցել ադրբեջանցի և աֆրիկացի ներգաղթյալների միջև:
Ադրբեջանցու և Սիերա Լեոնեից աֆրիկացու միջև կենցաղային բախման պատճառը հայտնի չէ, սակայն, ինչպես ասել է ոստիկանությունը, ադրբեջանցին հարձակվել է աֆրիկացու վրա և սկսել է ծեծել նրան: Շուտով ծեծկռտուքը զանգվածային բնույթ է ստացել, գրում է Haqqin.az-ը գերմանական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Հատկանշական է, որ վերոնշյալ փախստականների ապաստարանում հիմնականում տեղավորված են Ադրբեջանից և Սիերա Լեոներից Գերմանիա ներգաղթած փախստականները:
Ըստ գերմանական ԶԼՄ-ների, հերթական զանգվածային ծեծկռտուքը փախստականների միջև հարցականի տակ է դնում Գերմանիայի միգրացիոն քաղաքականությունը:
Սա առաջին միջադեպը չէ կապված ադրբեջանցի փախստականների հետ Գերմանիայում: Մի քանի ամիս առաջ Դեգենդորֆի փախստականների կենտրոնում ադրբեջանցիները բողոքի ալիք էին բարձրացրել կենտրոնում, որն ավարտվել էր Դեգենդորֆի քաղաքապետարանի մոտ: Այդ ժամանակ ադրբեջանիցներն աֆրիկացիների հետ միասին էին գործում:
Եթե նախկինում Ադրբեջանից և Սիերա Լեոնեից Գերմանիա ներգաղթածները միասին էին պայքարում իրենց իրավունքները համար, ապա յաժմ երկու խմբերի միջև հարաբերությունները ծայրահեղ լարված են և ամեն պահի կարող են կրկին վերածվել հերթական զանգվածային ծեծկռտուքի:

В убежище для беженцев, расположенном в коммунне Штефанспошинг в Нижней Баварии, произошел конфликт между выходцами из Азербайджана и Сьерра-Леоне.
Причина бытового спора между азербайджанцем и выходцем из Сьерра-Леоне не известна, однако, по информации полиции, азербайджанец набросился на африканца и начал его избивать. Вскоре в драку оказались вовлечены и другие беженцы, пишет Haqqin.az со ссылкой на немецкие СМИ.
Примечательно, что абсолютное большинство жильцов приюта являются выходцами из Азербайджана и Сьерра-Леоне. Прибывшим на место происшествия полицейским с трудом удалось навести порядок.
Очередной инцидент массовой драки между выходцами из разных стран поставил под вопрос всю миграционную политику по размещению беженцев в Германии.
По словам руководителя убежища для беженцев №7 в Баварии Фрэнка Куртенбаха, Федеральное управление по миграции и беженцам, а также министерство социальных дел Баварии стараются размещать беженцев с учетом страны их происхождения.
Если раньше выходцы из Азербайджана и Сьерра-Леоне проявляли солидарность и вместе боролись за свои права, то теперь между двумя группами отношения крайне напряжены и готовы в любой момент вылиться в очередную массовую драку.