Կեմերովոյում «Ձմեռային բալենի» առևտրի կենտրոնում հրդեհի հետևանքով զոհված 64 անձի մարմինները հայտնաբերվել են: Այդ մասին հայտարարել է ԱԻՆ ղեկավար Վլադլեն Ակսյոնովը: Իշխանությունները պնդում են, որ անհետ կորածներ չկան:
Մարտի 25 -ին Ռուսաստանի Կեմերովո քաղաքի «Ձմեռային բալենի» առևտրի կենտրոնում խոշոր հրդեհ է բռնկվել, ինչի հետևանքով զոհվել է 64 մարդ: Դեպքի առնչությամբ ձերբակալվել է 5 մարդ՝ այդ թվում նաև առևտրի կենտրոնի վարձակալ ընկերության ղեկավարը, որի տարածքում է գտնվել կրակի օջախը:
«Անհետ կորածներ չկան: Չկան մարդիկ, որոնք չգիտեն, թե որտեղ են իրենց մերձավորները»,-ասել է Ակսյոնովը:
ԱԻՆ-ը հաստատել է, որ հրդեհի հետևանքով 41 երեխա է զոհվել: Մարտի 27-ին այդ մասին են հայտնել զոհվածների հարազատների կազմակերպած Կեմերովոյի շտաբում:
27 զոհվածի ինքնությունը հաստատված է, 6-ի դեպքում լրացուցիչ փորձաքննություն է պահանջվում, ասել է ԱԻՆ ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ակտիվիստ Ռասիմ Յարոլիևը հայտնել է, որ անհետ կորածների որոնումներով զբաղվող նախաձեռնող խմբի անդամները ստուգել են զոհվածների և անհետ կորածների իրենց ցուցակը: «Ստուգումից հետո ցուցակը 86-ից կրճատվել է մինչև 77 մարդ՝ 25 ինքնությունը հաստաված զոհ, 39 անհետ կորած և 13 մարդ, որոնց անհետացման մասին հայտնել է բնակչությունը»,-ասել է նա:
Կեմերովոյի առևտրի կենտրոնի ղեկավարներն ու աշխատակիցները հայտարարել են, որ հրդեհի պատճառը կարող էր հրկիզումը լինել, իսկ ազդարարման համակարգն ինչ-որ մեկն անջատել էր հրդեհից 15 րոպե առաջ:

28 Март 2018 - 08:02 AMT
Найдены тела всех 64 погибших при пожаре в кемеровском торговом центре «Зимняя вишня». Об этом заявил замглавы МЧС Владлен Аксенов. Власти не располагают данными о людях, пропавших без вести, уточнил он.
Пожар в кемеровском торговом центре начался днем 25 марта. Среди возможных причин случившегося рассматривают, в том числе, поджог.
«Пропавших без вести нет. Информации о родственниках, которые не знают, где их близкие, мы не имеем», – сказал Аксенов, пишет BBC.
В МЧС также подтвердили, что при пожаре погиб 41 ребенок. 27 марта об этом сообщили в кемеровском штабе, организованном родственниками погибших.
Останки всех погибших переданы в ведение специалистов Следственного комитета России, 27 человек опознаны, по шести погибшим потребуется дополнительная экспертиза, рассказал представитель МЧС.
Ранее кемеровский активист Расим Яролиев сообщил, что члены инициативной группы, занимающиеся поиском без вести пропавших в пожаре в ТРЦ «Зимняя вишня», скорректировали свой список погибших и пропавших без вести после проверки данных.
«После проверки информации список сократился с 86 до 77 человек: 25 опознанных погибших, 39 без вести пропавших и 13 человек, информацию о пропаже которых нам дало население», – сказал он.
Задержанные руководители и сотрудники кемеровского торгового центра, где при пожаре погибли более 60 человек, заявили журналистам, что ТЦ мог сгореть в результате поджога, а пожарная сигнализация была отключена кем-то за 15 минут до начала пожара.
Суд в Кемерове 27 марта продлил до 72 часов срок задержания управляющей ТЦ «Зимняя вишня» Надежды Судденок, технического директора Георгия Соболева, а также Игоря Полозиненко – директора компании, обслуживавшей пожарную сигнализацию в ТЦ, и сотрудника этой компании Александра Никитина.