ԱՄՆ զորքերը Սիրիայում կանխել են բախումը ռուսաստանցիների հետ, որը կարող էր այն միջադեպի կրկնությունը դառնալ, երբ ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով ռուսաստանցի վարձկաններ զոհվեցին: Այդ մասին մարտի 27-ին հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը:
Ռուսաստանյան ստորաբաժանումները շարժվում էին Եփրատից դեպի արևելք գտնվող բաժանարար գծով դեպի այն տարածքը, որտեղ կողմերը կարող են գործողություններ իրականացնել, ասել է Մեթիսը: Սակայն, նրա խոսքերով, ռուսները չափից շատ են մոտեցել ԱՄՆ զինվորների դիրքերին, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնակայանների պետերի կոմիտեի նախագահ Ջոն Դանֆորդն այն ժամանակ կապվել էր ՌԴ Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի հետ միջադեպի առնչությամբ, որից հետո ռուսները նահանջել են:
Մեթիսը չի հիշատակել, թե հատկապես երբ է դա տեղի ունեցել, սակայն մարտի 22-ին Պենտագոնը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ Դանֆորդն ու Գերասիմովը բանակցել են Սիրիայի և մի շարք այլ հարցերի շուրջ: Ռուս վարձկանները տեղաշարժվել են Դեր Զորի շրջանում՝ տեղեկություններ ստանալու համար ԱՄՆ զորքերի դիրքերի մասին, հայտնում է AFP-ն աղբյուրների վրա հղումով:
Փետրվարի 8-ին Սիրիայում ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի ավիահարվածի տակ են հայտնվել կառավարամետ ջոկատները, որոնք փորձել են գրավել տեղի նավթավերամշակման գործարանը: Ջոկատները կազմավորված էին հիմնականում ռուսաստանցի վարձկաններից: Ըստ տարբեր գնահատականների, արդյունքում զոհվածների թիվը մի քանի տասնյակից հասնում է 100-ի: Ըստ անկախ հետազոտողների Conflict Intelligence Team (CIT) խմբից, զոհվածների մի մասը «Վագներ» կազմակերպության վարձկաններ էին:

28 Март 2018 - 08:41 AMT
Войска США предотвратили столкновение с россиянами в Сирии, аналогичное тому инциденту, когда в результате авиаудара Соединенных Штатов погибли российские наемники. Об этом 27 марта заявил глава Пентагона Джеймс Мэттис.
Российские подразделения передвигались по линии разграничения к востоку от реки Евфрат – к той территории, где стороны могут проводить операции, рассказывает Мэттис. Однако они, по его словам, подошли слишком близко к позициям солдат США, пишет Deutsche Welle.
Председатель Комитета начальников штабов ВС США генерал Джон Данфорт тогда связался тогда с начальником Генштаба РФ Валерием Герасимовым в связи с инцидентом, после чего россияне отступили.
Мэттис не упомянул о том, когда именно это произошло, однако 22 марта Пентагон выпустил заявление о том, что Данфорт и Герасимов провели переговоры по Сирии и ряду других вопросов. Российские наемники передвигались в районе Дейр-эз-Зора с тем, чтобы узнать о боевых позициях войск США, уточняет AFP со ссылкой на источники.
В Сирии 8 февраля под авиаудар возглавляемой США коалиции попали проправительственные отряды, которые пытались захватить местный нефтезавод. Сообщалось, эти отряды были сформированы в основном из российских наемников. По разным оценкам, в результате могли погибнуть от нескольких десятков до ста человек. По данным группы независимых расследователей Conflict Intelligence Team (CIT), некоторые из погибших были наемниками «ЧВК Вагнера».