Թուրքիայում կանանց շրջանում ծխելու տարածումը կապված է իրենց անկախությունը նահապետական հասարաւկությունում ցույց տալու հետ, գրում է «Սինհուա» գործակալությունը:
Թուրքիայում ծխում է տղամարդկանց 40 և կանանց 13 տոկոսը: Ընդ որում թույլ սեռի ներկայացուցիչները վնասակար այդ սովորությունը ձեռք են բերում կենսական այս կամ այն ծանր վիճակում լիցքաթափվելու ցանկությունից, գրում է Lenta.ru-ն:
Պարբերականը բերում է ստամբուլաբնակ հավաքարարուհու օրինակը: Նշվում է, որ նրա նմանները գումար չունեն հատուկ կանաց ակումբներ և ռեստորաններ այցելելու համար: Աղքատ արվարձաններում կանանցից շատերը ծխելն ընկալում են որպես լիցքաթափվելու միջոց:
Ընտանեկան հոգեբան Բեթուլ Բայկալ Դինքն ասում է, որ «գնալով ավելի շատ կանայք են ծխում, քանի որ համարում են դա իրենց հավասարությունը կամ նույնիսկ գերազանցությունը տղամարդկանց հանդեպ ցույց տալու միջոց»:
Մասնագետները նշում են, որ ծխելը մեծապես վնասում է առողջությանը և կոչ են անում Թուրքիայի իշխանություններին հատուկ օրենսդրական միջոցներ ձեռնարկել:

Распространенность курения среди женщин в Турции связана с их желанием показать независимость в патриархальном обществе, пишет агентство «Синьхуа».
В настоящий момент в Турции курят около 40 процентов мужчин и 13 процентов женщин. Причем представительницы слабого пола приобретают вредную привычку из-за желания расслабиться в тех или иных негативных жизненных обстоятельствах, пишет Lenta.ru.
Издание приводит пример одной уборщицы из Стамбула. По ее словам, у таких как она нет денег посещать специальные женские клубы или рестораны, где для женщин специально зарезервированы столики. В бедных пригородах курение воспринимается многими женщинами как простой способ расслабиться. «Это дает мне расслабление, чувство свободы, снимает напряжение», — призналась уборщица.
Семейный психолог Бетуль Байкал Динк говорит, что «сейчас все больше женщин курят, поскольку они считают это удобным способом показать, что они равны или даже превосходят мужчин».
При этом специалисты отмечают, что курение наносит большой вред здоровью. За кажущейся свободой возникает тяжелая зависимость. Некоторые призывают власти Турции принять специальные законодательные меры по ограничению табакокурения.