Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ղուրանից տողեր է ընթերցել նախկին ամենամեծ քրիստոնեական եկեղեցին հանդիսացող Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա (Այա Սոֆիա) տաճարում՝ առաջացնելով քրիստոնյաների դժգոհությունը:
Էրդողանն ընթերցել է Ղուրանի առաջին տողերն այն մարդկանց հոգիների պատվին, «որոնք ժառանգություն են թողել տաճարը, հատկապես Ստամբուլը նվաճողների»,-հայտնում է Lenta.ru-ն The Independent-ի վրա հղումով: Էրդողանը ելույթ է ունեցել արվեստների փառատոնի բացմանը՝ արարողությունն անցել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարում (Այա Սոֆիա), որը հիմա որպես թանգարան է գործում:
Էրդողանի արարքը վրդովմունք է առաջացրել Հունաստանում, որի բնակչության 98 տոկոսը ուղղափառ է: Աթենքը դեմ է Էրդողանի կրոնական արտահայտություններին նախկին քրիստոնեական տաճարում՝ ընդգծելով թանգարանի աշխարհիկ բնույթը:
Թուրքերը գրավել են Այա Սոֆիան XV դարի կեսին, երբ օսմանները նվաճեցին Կոստանդնուպոլիսը: Մինչև 1935թ. շենքում մզկիթ էր գործում, հետագայում այն վերածվեց թանգարանի՝ լինելով բյուզանդական ճարտարապետության հուշարձան և տարբեր կրոնների գոյակցության հուշարձան: Տաճարը ներառված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կազմում:

2 Апрель 2018 - 12:25 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган зачитал строки Корана в бывшем патриаршем православном соборе Святой Софии в Стамбуле, чем вызвал недовольство христиан.
Как пишет lenta.ru со ссылкой на The Independent, турецкий лидер продекламировал первые строки Священного Писания в честь «душ тех, кто оставил нам в наследство [здание собора], особенно завоевателей Стамбула». Сам президент позже описал свое выступление в «святом месте», как «сложное и волнительное».
Свою речь Эрдоган произнес на открытии фестиваля искусств. Церемония прошла в соборе Святой Софии (Айя-София), который долгое время являлся крупнейшим христианским храмом, в котором сейчас расположен музей.
Издание сообщает, что поступок турецкого лидера возмутил Грецию, где 98 процентов населения исповедуют православие. Афины выступили против религиозных высказываний Эрдогана на территории бывшего христианского храма, подчеркнув светский статус нынешнего музея.
Собор Святой Софии был захвачен турками в середине XV века в ходе османского завоевания Константинополя. До 1935 года в здании располагалась мечеть. Впоследствии религиозное сооружения стало музеем, памятником византийского зодчества и символом сосуществования различных религий. Софийский собор также включен в состав Всемирного наследия ЮНЕСКО.