Թուրքիան և Ռուսաստանը պայմանավորվել են արագացնել Ս-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի առաքման գործարքի իրականացումը՝ առաջին խմբաքանակը նախատեսվում է առաքել 2019-ի հուլիսին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ռազմարդյունաբերության քարտուղարության փոխղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը:
«Մենք առաջ ենք տարել առաքումների ժամկետը պայմանագրում, որպեսզի ստանանք Ս-400 ԶՀՀ-ներն արդեն 2019-ի հուլիսին»,-գրել է նա Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ապրիլի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանն արագացրել է Ս-400 ԶՀՀ-ների արտադրությունը Թուրքիայի համար Անկարայի խնդրանքով և կողմերը պայմանավորվել են գնի մասին, գրում է Ինտերֆաքսը:
«Մենք արագացրել ենք արտադրությունն ու պայմանավորվել ենք գնի վերաբերյալ, ինչը չափազանց կարևոր է»,-ասել է Պուտինը իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողնաի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ռուսական արտադրության Ս-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համակարգերը նախատեսված ինքնաթիռների, բալիստիկ հրթիռների, գերձայնային թիրախների խոցման համար: Համակարգը կարող է մինչև 400 կմ հեռահարությամբ աերոդինամիկ թիրախներ խոցել, ինչպես նաև մինչև 60 կմ հեռավորության վրա՝ բալիստիկ թիրախներ:

Турция и Россия договорились ускорить поставки зенитно-ракетных систем С-400, и поступление первой партии этих систем намечено на июль 2019 года. Об этом заявил замглавы Секретариата оборонной промышленности Турции Исмаил Демир.
«Мы перенесли вперед дату поставок в договоре, подписанном с Россией, чтобы получить системы С-400 в июле 2019 года», – написал он на своей странице в твиттере.
3 апреля президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия ускорила производство зенитных ракетных систем С-400 для Турции по просьбе Анкары, и стороны договорились по цене, пишет «Интерфакс».
«Что касается ускоренной по срокам поставки С-400, то мы это сделали по просьбе наших турецких партнеров и друзей», – сказал он на пресс-конференции по итогам переговоров со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«Мы ускорили производство и договорились о ценах, что чрезвычайно важно», – добавил Путин.
ЗРС дальнего действия С-400 «Триумф» разработки и производства АО «Концерн ВКО «Алмаз-Антей» предназначена для поражения самолетов стратегической и тактической авиации, баллистических ракет, гиперзвуковых целей и других средств воздушного нападения в условиях радиоэлектронного и других видов противодействия. Система способна на дальности до 400 км поражать аэродинамические цели, а также на дальности до 60 км – баллистические цели, летящие со скоростями до 4,8 км/с на высотах от нескольких метров до нескольких десятков километров.