Բրազիլիայում դատավոր Սերժիու Մորուն երկրի նախկին նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվային ձերբակալելու թույլտվություն է տվել: Նա ավելի վաղ դատապարտվել էր 12 տարվա ազատազրկման կոռուպցիայի մեղադրանքով և պետք է ներկայանա ոստիկանություն: Կամավոր ներկայանալու ժամկետը լրանում է ապրիլի 6-ի երեկոյան:
«Հաշվի առնելով այն պարտականությունները, որ նա նախկինում կատարել է, 72-ամյա Դա Սիլվային հնարավորություն է տրվել կամավոր ներկայանալ ոստիկանություն»,-ասել է դատավորը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ապրիլի 5-ին Բրազիլիայի Գերագույն դատարանը մերժեց Լուլայի բողոքարկումը և հավանություն տվեց նրան ձերբակալելու որոշմանը:
Լուլա դա Սիլվան Բրազիլիայի նախագահ է եղել 2003-2010թթ.: Նա հերքում է բոլոր մեղադրանքները՝ պնդելով, որ դատավարությունը նպատակ ունի խանգարել նրա առաջադրմանը ընտրություններում: Նախագահական ընտրությունները Բրազիլիայում կայանալու են 2018-ի հոկտեմբերին, նախկին նախագահը բավականին բարձր վարկանիշ ունի և կարող էր հիմնական հավակնորդներից մեկը համարվել:
Բրազիլիայում տևական ճգնաժամ է կապված մեծ կոռուպցիոն հետաքննության հետ, որի հետևանքով պաշտոնից զրկվեց Դա Սիլվայի հետնորդը՝ 68-ամյա Դիլմա Ռուսեֆը: Նրանից հետո երդում տվեց որպես նախագահ փոխնախագահ Միշել Տեմերը, սակայն նրա դեմ ևս հետաքննություն էր ընթանում: 2017-ի հոկտեմբերին Գերագույն դատարանը մերժեց Տեմերի դեմ մեղադրանքները, սակայն նրա վարկանիշն այժմ միայն 5 տոկոսի է հասնում:

6 Апрель 2018 - 06:59 AMT
Бразильский судья Сержиу Мору выписал ордер на арест бывшего президента Бразилии Луиса Инасиу Лулы да Силвы. Политик, приговоренный ранее к 12 годам лишения свободы по обвинению в коррупции, должен явиться в полицию города Куритиба на юге страны, 24-часовой срок для добровольной явки истечет вечером 6 апреля.
«Учитывая ту функцию, которую он ранее исполнял», 72-летнему да Силве предоставлена возможность добровольно явиться в полицию, заявил выписавший ордер судья, пишет Deutsche Welle.
5 апреля Верховный суд Бразилии отклонил апелляцию Лулы против вынесенного ему приговора и дал добро на взятие под стражу бывшего президента.
Луис Инасиу Лула да Силва занимал пост президента Бразилии с 2003 по 2010 годы. Он отвергает все обвинения, утверждая, что нынешний процесс против него ведется с целью помешать вновь выставить кандидатуру на выборах. Президентские выборы в Бразилии должны пройти в октябре 2018 года, экс-президент при этом имеет высокий рейтинг и мог бы считаться фаворитом.
Бразилия переживает затяжной правительственный кризис в связи с масштабными антикоррупционными расследованиями, заставившими лишиться президентского кресла преемницу да Силвы – 68-летней Дилме Руссефф был объявлен импичмент в августе 2016 года. После этого к присяге в качестве президента был приведен вице-президент Бразилии Мишел Темер, однако и против него велось расследование.
В октябре 2017 года Верховный суд Бразилии отказался рассматривать обвинения в коррупции, выдвинутые против Темера. Тем не менее, его нынешний рейтинг не превышает 5 процентов.