Հարավային Կորեայի դատարանը մեղավոր է ճանաչել երկրի նախկին նախագահ Պակ Կին Հեին իշխանությունը չարաշահելու, կաշառակերության և դրամաշորթության մեջ:Դատարանը նրան 24 տարվա ազատազրկման է դատապարտել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մեղադրյալը տարբեր խոշոր ընկերություններին պարտադրել է ընդհանուր առմամբ 77,4 մլրդ վոն (72 մլն դոլար) նվիրատվություն անել երկու հիմնադրամի օգտին, որոնք ղեկավարել է նրա մոտ ընկերուհին՝ Չհե Սուն Սիլը:
Մեղադրող կողմը նախկին նախագահի համար պահանջում էր 30 տարվա ազատազրկում և 118,5 մլրդ վոն (112 մլն դոլար) տուգանք: Նրա հանցակից Չխե Սուն Սիլը փետրվարին արդեն դատապարտվել էր 20 տարվա ազատազրկման: Նախկին նախագահը ժխտում է բոլոր ներկայացված մեղադրանքները: Նա ներկա չի եղել դատական նիստին՝ պատճառաբանելով հիվանդությունը:
2017-ի մարտին 66-ամյա Պակ Կին Հեն Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ հեռացվել է իշխանությունից, պաշտոնանկ արվել, իսկ հետո ձերբակալվել: Պա Կին Հեին մեղադրանք է ներկայացվել 18 կետով:

6 Апрель 2018 - 08:53 AMT
Суд в Южной Корее признал бывшего президента страны Пак Кын Хе виновной в злоупотреблении властью, взяточничестве и вымогательстве.
Обвиняемая принудила различные крупные компании к пожертвованиям на общую сумму в 77,4 млрд вон (72 млн долларов США) в пользу двух фондов, которыми руководила ее близкая подруга Чхве Сун Силь, постановил суд в Сеуле 6 апреля, пишет Deutsche Welle.
Пак Кын Хе приговорена к 24 годам лишения свободы. Обвинение требовало для нее 30 лет лишения свободы и штрафа в размере 118,5 млрд вон (112 млн долларов США). Ее сообщница Чхве Сун Силь в феврале уже получила 20 лет тюрьмы. Экс-президент отрицает все предъявленные ей обвинения. Она не присутствовала на судебном заседании, сославшись на болезнь.
В марте 2017 года 66-летняя Пак Кын Хе по решению Конституционного суда была отстранена от власти, досрочно смещена с должности президента, а затем арестована. Ей были предъявлены обвинения по 18 пунктам, в том числе о передаче секретной государственной информации постороннему лицу, злоупотреблении служебным положением, вымогательстве и коррупции.