Ֆրանսիայի հարավում 53-ամյա տղամարդը ողջ է մնացել սրտի 18-ժամյա կանգից հետո հիպոտերմիայի՝ մարմնի ջերմաստիճանի նվազման, շնորհիվ: Այդ մասին հայտնել է Frnace info-ն:
Պատահարը տեղի է ունեցել ֆրանսիական Օրբ գետի ափին՝ տղամարդը գնում էր այցելության եղբորը, սակայն չի հասել տեղ: Ընտանիքը դուրս է եկել որոնումների և գտել է նրան գետի ափին առանց գիտակցության՝ սրտի կանգով: Մարմնի ջերմաստիճանը 22 էր: Բեզյե քաղաքի հիվանդանոցի բժիշկները տուժածին սրտի ուղիղ մերսում են արել, հետո տղամարդուն տեղափոխել են Մոնպելյեի հիվանդանոց: Նրա սիրտը սկսել է աշխատել միայն 18 ժամ անց, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ բժիշկների, տղամարդը ողջ է մնացել մարմնի ցածր ջերմաստիճանի շնորհիվ: «Հիպոտերմիան դանդաղեցնում է օրգանիզմի աշխատանքը և դա կանխում է հիվանդության հետևանքները: Դա յուրօրինակ սառեցում է»,-պարզաբանել է շտապ օգնության մասնագետը:
«Երբ մարդն, օրինակ, գետն է ընկնում, մարմինը շատ շուտ սառչում է և բժիշկները կարող են փորձել վերակենդանացնել նրան շատ դանդաղ տաքացնելով: Կարելի է հուսալ, որ հիվանդը կվերականգնվի շատ փորք բարդություններով կամ առանց դրա: Սակայն, ողջ մնալ սրտի 18-ժամյա կանգից հետո իրոք զարմանալի է»,-ասել է բժիշկը՝ հիշեցնելով, սակայն, որ նման դեպքեր եղել են ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ այլ երկրներում:

Hypothermia is a killer – but it is believed to have saved the life of a man in his fifties, whose heart stopped for an estimated 18 hours, The Connexion.
The 53-year-old was found by worried family members at the edge of a river in Béziers, hours after he had failed to turn up at his brother's house. He had a cardiac arrest, and his body temperature had dropped to 22 degrees, regional newspaper Midi Libre reports.
Doctors at the CHU in Montpellier said that the staff performed cardiac massage on the patient for a further four hours before his heart started beating on its own again, some 18 hours after he had disappeared.
"The team was amazed," Dr Jonathan Charbit, the head of ICU at the university hospital, told the regional daily. "This gentleman, who had no chance of waking up, is in his bed, alive."