ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, ինչպես նաև բոլոր խմբակցությունների ղեկավարները խորհրդարանի ստորին պալատի քննարկմանն են ներկայացրել ԱՄՆ հակառուսական քաղաքականությանն արձագանքող օրինագիծը: Այդ մասին ասվում է Դումայի կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես ասել է լրագրողներին ստորին պալատի առաջին փոխխոսնակ Իվան Մելնիկովը, Պետդումայի քննարկմանը ներկայացված փաստաթուղթն առնչվում է դեղամիջոցներին, բացի այդ, միջոցներ է նախատեսում ամերիկայն ապրանքների և ծառայությունների փոխարինման ուղղությամբ: Մասնավորապես, ԱՄՆ-ից և պատժամիջոցներին սատարող երկրներից կարող է սահմանափակվել ծխախոտի, ալկոհոլային արտադրության և գյուղմթերքի ներմուծումը, գրում է ՌԲԿ-ն:
Բացի այդ, ըստ օրինագծի նախատեսվում է կասեցնել գործակցությունն ԱՄՆ հետ ատոմային, ավիաշինության և հրթիռաշարժիչային ոլորտներում:
Ապրիլի 6-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ընդլայնված ցուցակը: ԱՄՆ սահմանափակումների են ենթակա հայտնի գործարարներ և պետական ընկերությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Օլեգ Դերիպասկան, Վիկտոր Վեկսելբերգը, Սուլեյման Քերիմովը, Ալեքսեյ Միլլերը և այլոք: Ինչպես ավելի ուշ պարզել էր Bloomberg-ը, մեկ օրում ՌԴ ամենահարուստ մարդիկ 16 մլրդ դոլար են կորցրել:

13 Апрель 2018 - 12:49 AMT
Председатель Госдумы РФ Вячеслав Володин, а также руководители всех фракций внесли на рассмотрение нижней палаты парламента законопроект, предусматривающий ответные действия на «антироссийскую политику США». Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте Думы, сама инициатива там пока не размещена.
Как пояснил в беседе с журналистами первый вице-спикер нижней палаты Иван Мельников, внесенный на рассмотрение Госдумы документ в случае принятия затронет закупки лекарственных средств. Кроме того, законопроект, по его словам, предусматривает разработку российским правительством мер по замещению американских товаров и услуг. В частности, подобная мера, как уточнил депутат, может ввести ограничения на ввоз из США и стран, поддерживающих введенные ими санкции, табачной, алкогольной и сельскохозяйственной продукции, пишет РБК.
Речь в проекте, по данным Мельникова, также идет о запрете представителям США участвовать в приватизации государственного и муниципального имущества в России и «о запрете или ограничении допуска технологического оборудования и программного обеспечения». Помимо этого инициатива российских законодателей предполагает приостановку сотрудничества с США в сфере атомной, авиастроительной и ракетно-двигательной отраслей, рассказал парламентарий.
Расширенный санкционный список Минфин США опубликовал на своем сайте 6 апреля. Под действие американских ограничений тогда попали такие российские бизнесмены и главы госкомпаний, как Олег Дерипаска, Виктор Вексельберг, Сулейман Керимов, Андрей Костин и Алексей Миллер. За день богатейшие люди России, как выяснил позже Bloomberg, потеряли $16 млрд.​