«Ռոսկոմնադզորը» կարող է արգելափակել Facebook-ը, եթե սոցցանցը չենթարկվի ՌԴ օրենսդրության պահանջներին: Այդ մասին «Իզվեստիային» տված հարցազրույցում հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Ալեքսանդր Ժարովը:
«Մինչ 2018-ի ավարտը մենք ստուգումներ կիրականացնենք, և կա մի քանի կետ, որոնք պետք է կատարվեն. ՌԴ քաղաքացիների տվյալների բազայի տեղակայումը ՌԴ տարածքում, ամբողջ արգելված տեղեկատվության հեռացում, իսկ այս դեպքում ժամկետներն արդեն սպառվում են, և այլ օրենքների պահպանում: Եթե այս ամենը կամ որևէ կետը չկատարվի, կամ ՌԴ պետությունը չիրազեկվի նման գործողություններ իրականցնելու մտադրության մասին, ապա, ակնհայտ է, որ արգելափակման հարց կառաջանա»,-ասել է նա:
Ժարովը կոչ է արել դեռևս չմտահոգվել հետագայի մասին և հույս է հայտնել, որ իր հայտարարությունը կստիպի սոցցանցին պահպանել ՌԴ օրենսդրությունը:
Ռուսաստանի տարածքում Facebook-ի հնարավոր արգելափակման մասին Ժարովն ասում էր դեռ սեպտեմբերին: «Մենք կամ կհասնենք նրան, որ օրենքը կատարվի, կամ ընկերությունն այլևս չի աշխատի Ռուսաստանում, ինչպես, ցավոք, արդեն եղավ Linkedin-ի դեպքում: Այստեղ բացառություններ լինել չեն կարող:

The Federal Service for Supervision of Communications of Russia (Roskomnadzor) may block Facebook in the country if the social network refuses to comply with the requirements of RF legislation. The announcement was made by the head of the Service, Aleksandr Zharov, during his interview with Izvestia.
“We will be conducting inspections till the end of 2018. There are several points which need to be completed including installation of databases of Russian citizens in the territory of the country, removal of all the restricted information in which case the deadline is coming up soon and maintenance of other laws. In case all of the mentioned points or at least one of those fails to be implemented or in case the country is not informed about the intentions of conducting such activities, then it is obvious that we will be having the option of blocking the network”, said Zharov.
Zharov also mentioned that there is still no need to worry about the future and that they hope that his announcement will make the social network follow the Russian legislation.
The information about possible blocking of Facebook was passed by Zharov back in September last year. “We will achieve the point when the law is implemented or the company will not operate in Russia as it unfortunately happened with LinkedIn. Here there can be no exceptions. ”