Ապրիլի 18-ին Նիգերիայում մի քանի մարդ ներխուժել է խորհրդարանի նիստերի դահլիճ և հենց նիստի ժամանակ գողացել արարողակարգային գավազանը:
Խորհրդարանի պահպանությունն իրականացնող ուժերը չեն կարողացել կանգնեցնել նրանց, ամեն ինչ տեղի է ունեցել տառացիորեն 2 րոպեում, հայտնում է Africa News-ը:
Միջադեպից հետո զինված տղամարդիկ փախուստի են դիմել և հեռացել ամենագնացով: Ըստ ԶԼՄ-ների, հարձակմանը մասնակցել է մոտ 10 մարդ: Նշվում է, որ, ըստ երկրի օրենքների, առանց այդ արարողակարգային գավազանի անհնար է որոշումներ կայացնել խորհրդարանում: Խորհրդարանի նիստը շարունակվել է միայն այն ժամանակ, երբ դահլիճ են բերել պահուստային խորհրդանիշը՝ բուլավան:
Լրագրողները ենթադրում են, որ գավազանը կարող էր գողանալ սենատոր Օվի Օմո-Ագեգեն, որին վերջերս հեռացրել են պարտականությունները կատարելուց:

19 Апрель 2018 - 13:48 AMT
В Нигерии несколько человек 18 апреля ворвались в сессионный зал парламентаи прямо во время заседания украли церемониальный жезл.
Сотрудники охраны парламента не смогли их остановить, все произошло буквально за 2 минуты, передает Africa News.
После чего вооруженные мужчины убежали и скрылись на внедорожнике. По данным СМИ, в нападении участвовали около 10 человек.
Отмечается, что, согласно законам страны, без этого церемониального жезла невозможно принимать решения в парламенте.Заседание парламента продолжилось лишь тогда, когда в зал принесли запасной символ – булаву.
Журналисты предполагают, что кражу жезла мог организовать сенатор Ови Омо-Агеге, которого недавно отстранили от исполнения обязанностей.