ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ոստիկաններին և ցուցարարներին խստորեն հորդորում է հետևել հավաքների ազատության խաղաղ, իրավական միջոցներին, որոնք սահմանված են ՀՀ սահմանադրությամբ:
Տարածված հաղորդագրությունում նշվում է, որ դեսպանատունը կոչ է անում կառավարությանը հանդես բերել զսպվածություն` թույլ տալով խաղաղ ցույցեր, իսկ նրանց, ովքեր իրացնում են հավաքների ազատության իրենց իրավունքը, կոչ ենք անում դա անել պատասխանատու կերպով, խուսափել բռնությունից և կանխել լարվածության սրացումը:
«Մեզ անհանգստացնում են լրագրողների և ցուցարարների նկատմամբ բռնությունների մասին հաղորդումները. մենք ընդգծում ենք ոստիկանության կամ ցուցարարների դեմ բռնության համար մեղավորներին օրենքի համաձայն պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։ Խաղաղ հանգուցալուծման համար պահանջվում է բովանդակալից բարեխիղճ քաղաքական երկխոսություն, նշվում է հայտարարությունը», – ասվում է հայտարարությունում։

Посольство США в Армении решительно призывает полицейских и митингующих соблюдать установленные Конституцией РА мирные, правовые методы проведения собраний. Об этом говорится в заявлении посольства.
Посольство призывает власти Армении проявить сдержанность, позволив мирные протесты, а тех, кто реализует свое право на свободу собраний, призывает делать это ответственно, избегать насилия и предотвратить эскалацию.
«Мы обеспокоены сообщениями о случаях применения насилия в отношении журналистов и демонстрантов, подчеркиваем необходимость привлечения в соответствии с законом к ответственности всех виновных за насилие в отношении демонстрантов или полицейских. Для мирного разрешения требуется содержательный добросовестный политический диалог», – говорится в сообщении посольства.