Ռուսաստանն ու Հայաստանը եղբայրական երկրներ են, բայց դա չի նշանակում, որ հարաբերություններում խնդիրներ չկան: Այս մասին միջազգային ԶԼՄ-ների հետ հանդիպմանն ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՌԴ հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին ՀՀ իշխանությունները միշտ միևնույն պատասխանն են տալու՝ դրանք շատ և շատ կարևոր են: Կասկած չկա, որ ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն եղբայրական երկրներ են, ինչը չի նշանակում, թե խնդիրներ չկան: Մեր նպատակն է ոչ թե քննադատել այդ խնդիրները, այլ լուծում գտնել երկխոսության միջոցով: Վստահ եմ, որ ՌԴ հետ երկխոսությունը կստացվի»,-ասել է նա:
Նմանատիպ խնդիրների թվում նա նշել է ՌԴ կողմից զենքի վաճառքն Ադրբեջանին, հայկական ընկերությունների խնդիրները ռուսական շուկայում, ՌԴ-ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրները՝ օրինակ, վարորդական իրավունքի ճանաչման հարցը:
«Այնուամենայնիվ, այդ խնդիրները լուծելի են»,-ասել է նա:
Փաշինյանի գլխավորած անհնազանդության շարժումը հասավ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին վարչապետի պաշտոնից: Փաշինյանն արտահերթ ընտրություններ է պահանջում և ասում է, որ ՀՀԿ-ն չպետք է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնավարման համար թեկնածու առաջադրի:

Armenia and Russia are friendly nations but that doesn’t mean there are no problems in relations between the two countries, opposition leader Nikol Pashinyan told a press conference on Tuesday, April 24.
A lawmaker from the Yelk bloc and founder and head of Civil Contract party, Pashinyan leads the campaign #RejectSerzh against the former president Serzh Sargsyan's appointment as prime minister, and against his premiership after he was already appointed to the post.
“When asked about the relations with Russia, the Armenian authorities will always give the same response: they are very important,” Pashinyan said.
“Armenia and Russia are undoubtedly friendly countries which doesn’t mean there are no problems.
“Our goal is find a solution to those problems rather than criticize them. I am confident we’ll be able to build a dialogue with Russia.”
The lawmaker cited Moscow’s sale of weapons to Azerbaijan, the challenges that Armenian companies face in Russia, the problems of Armenian citizens among the issues that according to him need to be addressed.