Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինն ու Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ինն ապրիլի 29-ին կհանդիպեն երկու երկրների սահմանագծին: Այդ մասին հայտնել է հարավկորեական նախագահի աշխատակամը:
Մուն Չժեն Ինը կհանդիպի Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հետ տեղական ժամանակով առավոտյան 10:30-ին՝ պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ նրանք կշարժվեն դեպի սահմանամերձ Փհանմունջոմ գյուղը, որտեղ մեկ ժամ անց կմեկնարկեն բանակցությունները:
Այդպիսով, հատելով սահմանազատման գիծն ապառազմականացված գոտում, որը բաժանում է երկու պետությունները, Կիմը կդառնա Հյուսիսային Կորեայի Ժողովրդավարական Հանրապետության առաջին ղեկավարը, որը վերջին 65 տարում ոտք կդնի Հարավային Կորեա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ակնկալվում է, որ կողմերը կքննարկեն հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը փաստացի գործում է 1950-53թթ. Կորեական պատերազմի ավարտից ի վեր, սակայն պետք է փոխարինվի նոր մեխանիզմով:

26 Апрель 2018 - 07:31 AMT
Президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин и лидер КНДР Ким Чен Ын встретятся 26 апреля на демаркационной линии между обеими странами. Об этом сообщили в администрации южнокорейского президента.
Мун Чжэ Ин встретит Ким Чен Ына в 10.30 по местному времени и в сопровождении почетного караула они проследуют к пограничной деревне Пханмунджом, где часом позже начнутся переговоры глав государств.
Таким образом, переступив демаркационную линию в демилитаризованной зоне, разделяющую оба государства, Ким станет первым за 65 лет правителем КНДР, ступившим на землю Южной Кореи, пишет Deutsche Welle.
Ожидается, что стороны обсудят соглашение о перемирии, которое фактически действует со времен окончания Корейской войны 1950-53 годов, но должно быть заменено новым механизмом. По окончании встречи оба политика выступят с совместным заявлением, сообщил на пресс-конференции глава администрации президента Южной Кореи Им Чжон Сок. По данным Сеула, в исторической встрече примет участие также сестра северокорейского лидера Ким Ё Чжон.
На конец мая или начало июня запланирована другая историческая встреча Ким Чен Ына – с президентом США Дональдом Трампом.