ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջարկել է Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ինի հետ հանդիպումը կազմակերպել ապառազմականացված գոտում՝ Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների սահմանին Փհանմունջոմ բնակավայրում:Այդ մասին ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ավելի վաղ Twitter-ում նա որպես երկխոսության հնարավոր հարթակ հիշատակել էր այսպես կոչված «Խաղաղության տունը»:
Հետագայում լրագրողների հետ շփման ժամանակ Թրամփը հայտարարեց, որ «հրաշալի գաղափար» է համարում սահմանամերձ գոտու ընտրությունը որպես բանակցային վայր, քանի որ հաջողության դեպքում «մեծ տոնախմբությունը»տեղում կլինի, ոչ թե «երրորդ երկրում»: Ընդ որում Սպիտակ տանը լրագրողներին նա ասել էր, որ որպես երրորդ երկիր դիտարկում է Սինգապուրը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ապրիլի 27-ին Փհանմունջոմ սահմանամերձ վայրում Կիմ Չեն Ինի և Մուն Չժե Ինի միջկորեական հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կորեական թերակղզում միջուկային զինաթափման մասին, ինչպես նաև պատերազմական վիճակի պաշտոնական վերացման մասին:

Президент США Дональд Трамп предложил встретиться с северокорейским лидером Ким Чен Ыном в демилитаризованной зоне Пханмунджом на границе Северной и Южной Кореи. Об этом хозяин Белого дома заявил на пресс-конференции в Вашингтоне.
Ранее в Twitter oн упомянул так называемый «Дом мира» в переговорном пункте на юге демилитаризованной зоны в качестве возможной площадки для диалога.
В ходе последующего общения с журналистами Трамп заявил, что считает выбор приграничного пространства для переговорных целей «восхитительной идеей», поскольку в случае успеха саммита «большой праздник» по этому случаю состоится на месте, а не «в третьей стране». При этом репортерам в Белом доме он рассказал, что также рассматривается Сингапур, пишет Deutsche Welle.
Во время межкорейской встречи на высшем уровне в Пханмунджоме 27 апреля Ким Чен Ын и Мун Чжэ Ин договорились о полном ядерном разоружении на Корейском полуострове, а также об официальном окончании состояния войны, в котором обе страны находятся со времен корейского конфликта в начале 1950-х годов.