Google կորպորացիան արդեն մի քանի տարի է կիսագաղտնի ռեժիմով նոր օպերացիոն համակարգ է մշակում` Fuchsia-ն, որը կփոխարինի Android-ին: Հեղինակները հուսով են, որ կգա ժամանակ և նոր համակարգը կփոխարինի բջջային սարքերի և համակարգիչների համար գոյություն ունեցող բոլոր օպերացիոն համակարգերը, գրում է Meduza-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Fuchsia-ի հեղինակները հուսով են, որ առաջկա 3 տարում կհաջողվի ներկառուցել համակարգը խելացի տան սարքերում: Նրանց հաջորդ նպատակը նոութբուքերն են, իսկ 5 տարի անց` Android օպերացիոն համակարգը հեռախոսներում, պլանշետներում և հեռուստացույցներում:
Fuchsia-ն հենց սկզբից կողմնորոշված է ձայնային կառավարմամբ սարքերի վրա: Ինչպես գրում է պարբերականը, նոր օպերացիոն համակարգը նախատեսված է այնպես, որ ավելի լավ գործակցի ձայնային կառավարման հետ, քան Android օպերացիոն համակարգը: Համակարգը նախատեսված է նաև ամենատարբեր չափի էկրանների համար, որպեսզի կիրառելի լինի ամենուր, հեռուստացույցից մինչև ավտոմեքենա և սառնարան:
Նոր համակարգը պետք է օգնի Google-ին ազատվել Android-ի գլոբալ սխալներից, օրինակ, թարմացումների պարագայում: Ի տարբերություն այֆոնների, որոնք միաժամանակ են ստանում iOS-ների թարմացումները, նորացված Android-ը շատ դանդաղ է տարածվում հեռախոսներում: Fuchsia-ն նախատեսված է թարմացումների հաճախակի փոփոխման համար, ինչն ավելի հուսալի է դարձնւմ դրա անվտանգությունը:
Fuchsia-ի մշակման վրա աշխատում է ավելի քան 100 աշխատակից: Այդ թվում հայտնի ինժեներներ և ծրագրավորողներ: Թիմն աշխատում է կիսագաղտնի ռեժիմով:

21 Июль 2018 - 07:47 AMT
Корпорация Google несколько лет в полутайном режиме ведет разработку новой операционной системы Fuchsia. Ее создатели надеются однажды заменить с помощью Fuchsia все существующие операционные системы для мобильных устройств и компьютеров, пишет Meduza со ссылкой на агентство Bloomberg.
Fuchsia будет работать на всем — от компьютеров до «умных колонок». По крайней мере, на это рассчитывают разработчики системы: они планируют в течение ближайших трех лет встроить Fuchsia в устройства «умного дома», например, «умные колонки». Следующая их цель — ноутбуки, а через пять лет — операционная система Android на телефонах, планшетах и телевизорах.
Fuchsia с самого начала ориентирована на устройства с голосовым управлением. Как пишет издание, новая операционная система спроектирована так, чтобы лучше справляться с голосовыми взаимодействиями, чем Android. Она изначально рассчитана на разные размеры экранов — чтобы Fuchsia можно было встраивать везде, от телевизоров и автомобилей до холодильников.
Новая система должна помочь Google избавиться от глобальных ошибок Android. Одна из них — обновления: в отличие от айфонов, получающих новые версии iOS практически одновременно, обновленные Android расходятся по телефонам очень медленно. Fuchsia рассчитана на частую установку обновлений, повышающих ее безопасность.
Над Fuchsia работает больше 100 разработчиков Google. Среди них — прославленные инженеры и программисты. Некоторые собеседники Bloomberg полагают, что истинная задача новой системы — увлечь продвинутых разработчиков новой, сложной задачей, чтобы их не переманили конкуренты. Команда разработки Fuchsia существует в полусекретном режиме: сама Google не рассказывает, зачем и какими силами создается система — даже о ее существовании стало известно только из фрагментов кода, опубликованных на GitHub.