iPhone սմարթֆոնները չեն ձայնագրում օգտատերերի ձայներն առանց վերջիններիս իմացության, ընկերությունը նաև թույլ չի տալիս դա անել կողմնակի հավելվածներին: Այդ մասին ասվում է կորպորացիայի ղեկավարության հայտարարության մեջ:
Apple-ն այդ նամակով պատասխանել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի և առևտրի կոմիտեի անդամների հարցմանն ի պատասխան: Նրանք պահանջել էին բացատրություններ տալ այն հաղորդագրությունների վերաբերյալ, թե իրենց սարքերն իբր ձայնագրում են օգտատերերի ձայներն առանց վերջիններիս իմացության, գրում է «Վեդոմոստին» Reuters-ի վրա հղումով:
Կոնգրեսականների մտավախությունները կապված են Siri ձայնային օգնականի հետ: Այն միացնելու համար, օգտատերը պետք է ասի. «Ողջույն, Siri»: Ըստ օգտատերերի, Apple-ի սմարթֆոնները, այդ արտահայտությանը սպասելիս, կարող են լսել, ձայնագրել և պահպանել օգտատերերի մյուս խոսքերը ևս:
Պարբերականը նշում է, որ կոնգրեսականներին հասցեագրված նամակում ընկերությունը հերքել է այդ պնդումները՝ նշելով, ոև iPhone սմարթֆոնները չեն ձայնագրում օգտատերերի ձայները: Ընկերությունը նշել է, որ Siri-ն չի փոխանցում երրորդ կողմին ձայնային հրահանգները:
Ընկերությունը հիշեցրել է նաև, որ ձայնային օգնականի ծառայություններից օգտվելու համար օգտատերը նախապես պետք է որ համաձայնություն տված լինի, որ Siri-ին հասանելի լինի բարձրախոսը:
Ապրիլին կոնգրեսականների այդ հարցին պատասխանել է Facebook սոցցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը: Նա ասել է, որ սոցցանցն օգտագործում է բարձրախոսները բացառապես տեսանյութի նկարահանման ժամանակ և չի ձայնագրում օգտատերերի խոսակցությունները, երբ նրանք միացած չեն ցանցին: Կոնգրեսականներն էլ հետաքրքրվել են, թե ինչպես է ստացվում, որ երբեմն օգտատերերն իրար մեջ ինչ-որ թեմա են քննարկում, իսկ հետո սոցցանցից գովազդ են ստանում այդ թեմայով: Ըստ Ցուկերբերգի, դա ուղղակի զուգադիպություն է:

Смартфоны iPhone не ведут запись голоса пользователей без их ведома, компания также не позволяет делать это сторонним приложениям. Об этом говорится в заявлении руководства корпорации Apple.
Соответствующее письмо Apple подготовила в качестве ответа на запрос членов комитета по энергетике и торговле Палаты представителей Конгресса США. Они потребовали от компании объяснить сообщения о том, что ее устройства якобы записывают речь пользователей без их ведома, пишут «Ведомости» со ссылкой на агентство Reuters.
Опасения у конгрессменов вызвал голосовой помощник Siri. Чтобы включить его, должен произнести фразу «Привет, Siri». При этом, по мнению пользователей, смартфоны Apple в ожидании этой фразы могут прослушивать, записывать и сохранять все другие слова пользователей.
Издание указывает, что в письме, направленном конгрессменам, компания отвергла эти утверждения, отметив, что iPhone не записывает голос пользователей. Apple подчеркнула, что Siri не передает какой-либо третьей стороне полученные голосовые команды. Компания напомнила также, что для того, чтобы воспользоваться голосовым помощником, пользователь ранее должен был дать согласие на передачу Siri доступа к микрофону.
В апреле на подобный вопрос конгрессменов отвечал основатель социальной сети Facebook Марк Цукерберг. Бизнесмен отмечал, что соцсеть использует микрофоны на устройствах исключительно во время записи видео и не записывает разговоры пользователей, когда те не подключены к сети. Конгрессменов интересовало, как иногда получается так, что пользователи обсуждают между собой какую-то тему, а потом получают от соцсети рекламу, которая к ней относится. «Facebook этим не занимается, и не знаю, кто еще мог бы такое сделать. Возможно, это просто совпадение», — заверял предприниматель.