Հոկտեմբերի 11-ից հետո համացանցում խափանումներ կարող են լինել՝ «պատմության մեջ առաջին անգամ» կրիպտոգրաֆիկ բանալիների (KSK) փոխարինման պատճառով: Այդ մասին հայտնել է Դոմենային անունների և IP հասցեների (ICANN) կառավարման կորպորացիան:
Կորպորացիան ակնկալում է, որ KSK փոփոխման հետևանքները նվազագույնը կլինեն: Սակայն, որոշ օգտատերեր կարող են դժվարություններ ունենալ դոմենային անունների թույլտվության հետ կապված: Բանալիի թարմացումից 48 ժամ անց նրանք կսկսեն հաղորդագրություններ ստանալ այն մասին, որ անվանումը հնարավոր չէ թույլատրել՝ սխալների տեսքով, օրինակ, server failure կամ SERVFAIL, գրում է «Դոժդը»:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հոկտեմբերի 11-ը նախնական ամսաթիվ է, այն դեռ պետք է վավերացվի ICANN վարչության կողմից: ICANN.-ի Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում շահագրգիռ կողմերի հետ գլոբալ գործակցության գծով ղեկավար Ալեքսանդրա Կուլիկովան ասել է, որ հստակ ամսաթիվը կհաստատվի սեպտեմբերի 12-ին:
«Չնայած, բանալին ոչ մի անգամ այս ընթացքում չի խափանվել, բանալիների, ինչպես նաև ծածկագրերի փոխարինումը կրիպտոգրաֆիկ հիգիենայի լավ օրինակ է: Այդ պատճառով մշակվեց բանալիների փոխարինման նախապատրաստման և իրականացման մանրակրկիտ ծրագիր»,-ասել է նա:
Կրիպտոգրաֆիկ բանալիների փոխարինման անհրաժեշտության մասին առաջին անգամ խոսվեց 2016-ին: Անցումը նախատեսված էր 2017-ի հոկտեմբերի 11-ին, սակայն հետաձգվեց պրովայդերների ցածր պատրաստվածության պատճառով: 2017-ին գործողությունն իրականացնելու դեպքում 750 մլն մարդ կարող էր խնդիրներ ունենալ KSK-ն փոխարինելիս:
«Ռոստելեկոմը», «Վիմպելկոմը», ՄՏՍ-ն ու «Մեգաֆոնը» հայտարարել են, որ պատրաստ են բանալիների փոխարինմանը և խնդիրներ չեն լինի:

6 Сентябрь 2018 - 10:13 AMT
Пользователи могут столкнуться с перебоями в работе интернета после 11 октября из-за «первой в истории» смены криптографических ключей (KSK). Об этом сообщает Корпорация по управлению доменными именами и IP-адресами (ICANN).
Корпорация ожидает, что последствия смены KSK будут минимальны. Однако у некоторых пользователей возникнут проблемы при разрешении доменных имен. В течение 48 часов после обновления ключа они начнут получать сообщения о невозможности разрешить имя в форме ошибок типа server failure или SERVFAIL, пишет «Дождь».
В сообщении отмечается, что 11 октября — это предварительная дата, и она еще подлежит ратификации правления ICANN. Глава по глобальному взаимодействию с заинтересованными сторонами в Восточной Европе и Центральной Азии ICANN Александра Куликова сказала, что точная дата будет утверждена 12 сентября.
«Несмотря на то, что ключ ни разу не был скомпрометирован за это время, замена ключей, как и паролей, — это хорошая практика криптографической „гигиены“, поэтому был разработан подробный план подготовки и осуществления смены ключа в штатных условиях», — пояснила она.
Впервые о необходимости смены криптографических ключей заявили в 2016 году. Переход был запланирован на 11 октября прошлого года. Куликова отметила, что тогда его пришлось отложить из-за низкого уровня готовности интернет-провайдеров. По ее оценке, в 2017 году примерно 750 миллионов человек могли столкнуться с проблемами при смене KSK.
Российские крупные интернет-провайдеры, среди которых «Ростелеком», «Вымпелком», МТС и «Мегафон» сказали РБК, что готовы к смене ключей, и не ожидают проблем.