Facebook ընկերությունը սկսել է ստուգել լուսանկարների և տեսանյութերի հավաստիությունը: Այդ մասին սեպտեմբերի 13-ին կորպորատիվ բլոգում հայտնել է ընկերության պրոդուկտների գծով մենեջեր Անտոնիա Վուդֆորտը:
Ըստ նրա, նախկինում նման պրակտիկա էր գործում միայն տեքստային հրապարակումների համար: Ընկերությունն ակտիվորեն աշխատում է նոր տեխնոլոգիաների վրա՝ «ապատեղեկատվության այլ ձևերի դեմ նույնպես պայքարելու համար»,-ասել է Վուդֆորդը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Կեղծ բովանդակությունն ի հայտ բերելու համար ընկերությունը մշակել է ինքնաուսուցանվող մոդել: Կիրառվող մեթոդների թվում է հակառակ կապը սոցցանցի օգտատերերի հետ: Այնուհետև ստացված լուսանկարներն ու տեսանյութերն ուղարկվում են ֆակտչեքինգի՝ Facebook-ի անկախ գործընկերներին, որոնց մեծամասնությունը տիրապետում է նման վիզուալ ստուգման եղանակներին: Լուսանկարներից տեքստը տարանջատելու համար ստուգողներն օգտագործում են նիշերի օպտիկական տարբերակման եղանակը:
Օգոստոսին Facebook-ից և Instagram-ից հեռացվեց 650 էջ, խումբ և գրառում: Այդ էջերում հրապարակվող նյութերը ապատեղեկատվություն էին հաղորդում օգտատերերին, հայտնել էր սոցցանցի աշխատակազմը:

14 Сентябрь 2018 - 07:13 AMT
Компания Facebook начала проверять фотографии и видео на достоверность. Об этом в корпоративном блоге 13 сентября сообщила менеджер компании по продуктам Антония Вудфорд.
По ее словам, прежде подобная практика действовала лишь в отношении текстовых публикаций. Компания «активно работает над новыми технологиями», чтобы «разобраться с иными формами дезинформации», подчеркнула Вудфорд, пишет Deutsche Welle.
Для выявления потенциально ложного контента компания разработала самообучающуюся модель. В числе используемых ей методов – обратная связь с пользователями социальной сети. Затем полученные фотографии и видео отправляют на фактчекинг независимым партнерам Facebook, большинство из которых обучены техникам визуальной проверки подобных материалов. Для извлечения текста из фотографий проверяющие используют метод оптического распознавания символов, отметила представитель компании.
В августе из Facebook и сервиса для обмена фотографиями Instagram из-за «скоординированного неаутентичного поведения» были удалены более 650 страниц, групп и учетных записей. Публикуемые на этих страницах материалы были направлены на дезинформацию пользователей, сообщила администрация соцсети.