Տվյալների պաշտպանության իռլանդական հանձնաժողովը (IDPC) հետաքննություն է սկսել Facebook-ից տվյալների հերթական արտահոսքի փաստով, որի արդյունքում ոճրագործներին կարող էր հասանելի դառնալ 50 մլն աքաունթ:
Հետաքննության ընթացքում հանձնաժողովը մտադիր է ստուգել, թե ինչպես է Facebook-ը կատարում անձնական տվյալների անվտանգության ապահովման իր պարտավորությունները, նշվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է «Վեդոմոստին» The Wall Street Journal-ի վրա հղումով:
IDPC-ն տվյալների պաշտպանության գծով Եվրամիության գլխավոր կանոնակարգողն է: Ըստ պարբերականի, հանձնաժողովը կարող է տուգանել Facebook-ը գլոբալ հասույթի 4%-ով, այսինքն՝ 1,6 մլրդ դոլարով: Սա կլինի տվյալների պաշտպանության մասին եվրոպական նոր օրենքի իրական կիրառման առաջին ծավալուն նախադեպը:
Ավելի վաղ Facebook ընկերությունը հայտարարել էր, որ սոցցանցի դեմ հզոր կիբերհարձակում է ձեռնարկվել, որի հետևանքով մոտ 50 մլն աքաունթ է վնասվել:Ոճրագործներն օգտվել են «Տեսնել ինչպես» գործառույթի հետ կապված խոցելիությունից՝ նրանց հաջողվել է առևանգել հասանելիության բանալիները, որոնք թույլ են տալիս օգտատերերին չներմուծել լոգինն ու գաղտնաբառը սոցցանցի յուրաքանչյուր կիրառման ժամանակ: Այդ բանալիների շնորհիվ հաքերները կարողացել են հսկողություն հստատել աքաունթների հանդեպ: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ սոցցանցը փոխել է 90 մլն աքաունթի մուտքի բանալիները: Այդ պատճառով այդ օգտատերերը ստիպված են եղել նորից գրանցել իրենց լոգինը: Ըստ սոցցանցի, գաղտնաբառը փոխելու կարիք չկա:

4 Октябрь 2018 - 06:47 AMT
Ирландская комиссия по защите данных (IDPC) начала расследование в отношении Facebook из-за утечки данных, в результате которой злоумышленники могли получить доступ к 50 млн аккаунтов.
В ходе расследования комиссия намерена проверить, как Facebook выполняет обязательства по обеспечению безопасности персональных данных, отмечается в сообщении регулятора, пишут «Ведомости» со ссылкой на газету The Wall Street Journal.
IDPC является главным регулятором в Евросоюзе в сфере защиты данных. По данным издания, комиссия может оштрафовать Facebook на 4% глобальной выручки, то есть примерно на $1,6 млрд. Это будет первый масштабный прецедент реального применения нового европейского закона о защите данных (GDPR).
Ранее Facebook раскрыла проблему с безопасностью, которая затронула почти 50 млн аккаунтов. Неизвестные обнаружили уязвимость в коде, связанную с функцией «Посмотреть как» (View As), которая позволяет людям увидеть свою страницу так, как ее видят другие пользователи. Это дало злоумышленникам возможность украсть «маркеры доступа» (access tokens), при помощи которых можно завладеть аккаунтами пользователей.
Соцсеть устранила уязвимость. Для этого были сброшены маркеры доступа 50 млн аккаунтов, которые могли быть скомпрометированы, а также еще 40 млн аккаунтов в качестве «меры предосторожности», сообщил Facebook.