Միկրոէլեկտրոնիկայի հերթական՝ 13-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը կայացել է Հայաստանում՝ «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտում: Մրցույթին մասնակցող երկրների աշխարհագրությունն այդ փուլում ևս եղել է ներկայանալի. 38 մասնակից՝ 18 երկրից՝ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Գերմանիայից, Եգիպտոսից, Թաիլանդից, Իրանից, Հայաստանից, Հորդանանից, Սաուդյան Արաբիայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից,Վիետնամից, Վրաստանից, Ուկրաինայից և Ուրուգվայից:
Մրցանակաբաշխության արարողությունը կայացել է Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում՝ հանդիսավոր երեկոյի ընթացում։ Առաջին մրցանակակիր է դարձել Միլոշ Սրպսկոն՝ Սերբիայից։ Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Յե Դինգը՝ Գերմանիայից։ Երրորդ մրցանակին արժանացել է Ֆաբիան Տորրեսը՝ Ուրուգվայից։
Օլիմպիադայի առաջին փուլին մասնակցել է 342 երիտասարդ, 22 երկրից՝ ԱՄԷ, ԱՄՆ, Արգենտինա, Բելառուս, Բրազիլիա, Գերմանիա, Եգիպտոս, Էկվադոր, Թաիլանդ, Իրան,Կոլումբիա, Կոստա-Ռիկա,Հայաստան, Հորդանան, Սաուդյան Արաբիա,Ռուսաստան, Սերբիա, Վիետնամ, Վրաստան, Ուկրաինա, Ուրուգվայ և Ֆիլիպիններ: Առաջին փուլի 342 մասնակիցներից 88-ը ներկայացրել են Հայաստանը:
«Ապագան գիտությունը գնահատող սերնդինն է: Այդ ճանապարհն ընտրած երիտասարդությունն իր հաջողությամբ նպաստում է նաև երկրի տնտեսության զարգացմանը: Աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած երիտասարդների համար ստեղծվել է գաղափարների մրցակցության յուրօրինակ հարթակ: Ուզում եմ անել կարևոր ևս մեկ դիտարկում. այսպիսի հանդիպումները զուտ մրցույթ չեն: Վստահ եմ, որ միմյանց հետ հաղորդակցվող բանիմաց ու խելացի երիտասարդներից շատերը ապագայում նաև գործակցության կամուրջ են ստեղծելու երկրների միջև: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հպարտ է այն գործակցության համար, որի հիմքում ստեղծագործ մտքի առողջ մրցակցությունն է»,- ասել է օլիմպիադայի գլխավոր գործընկեր կազմակերպության՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2018-ին ևս օլիմպիադայի մրցութային ծրագրում ընդգրկվել են հետևյալ թեմաները՝ թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Արդեն յոթ տարի, օլիմպիադան կազմակերպվում է Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհուրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:) հետ համագործակցությամբ:
«Սինոփսիս Արմենիան» օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է: Օլիմպիադայի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը: Օլիմպիադայի հովանավորներից են նաև ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր» տեխնոպարկը, «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ-ն։
2006-ին Հայաստանի վարչապետի բարձր հովանու ներքո մեկնարկած օլիմպիադան բացահայտում և ոգևորում է մինչև 30 տարեկան տաղանդավոր ճարտարագետներին, կարևոր դեր է խաղում միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության հարցում, խթանում է ոլորտի զարգացմանը՝ Հայաստանում և մասնակից երկրներում: Այն երիտասարդ մասնագետների շրջանում մեծացնում է հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ՝ ստեղծելով ոլորտի երիտասարդ մասնագետների համայնք, ինչպես նաև օգնում բացահայտել երիտասարդ մասնագետների՝ ոլորտին առնչվող գիտելիքների մակարդակը՝ տարածաշրջանային կրթական ծրագրերում անհրաժեշտ ճշգրտումներ կատարելու նպատակով:

The final stage of the 13th Annual Microelectronics Olympiad took place at the Synopsys Armenia Education Department (SAED) in Armenia. This year too, the Olympiad attracted participants from all over the world: 38 contestants represented 18 countries – Argentina, Armenia, Belarus, Brazil, Egypt, Georgia, Germany, Iran, Jordan, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Thailand, Ukraine, Uruguay, UAE, US, Vietnam.
The winners of the 13th Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia were awarded with prizes at the special awarding ceremony held at the Concert Hall after Arno Babajanyan.
The winner of the first prize is Grubor Milos Srpsko from Serbia. Ye Ding from Germany took the second prize. The third prize went to Fabian Torres from Uruguay.
The Olympiad founded in 2006 under the high patronage of the Prime Minister of Armenia aims to demonstrate recognition and appreciation, and inspire talented engineers under 30. The Olympiad plays an important role in microelectronics education and stimulates further development of this sphere in Armenia and in the participating countries. It increases the interest in microelectronics, creating a community of young specialists of microelectronics, as well as helping to evaluate the level of knowledge of participants in order to make necessary adjustments in the regional educational programs.
The first stage of the Olympiad hosted 342 competitors from 22 countries: Argentina, Armenia, Brazil, Belarus, Ecuador, Colombia, Egypt, Costa Rica, Georgia, Germany, Iran, Jordan, Philippines, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Thailand, UAE, Ukraine, Uruguay, US, Vietnam. 88 out of the 342 contestants in the first stage represented Armenia.
“The future belongs to the generation that values science. The success of the young people that have chosen this path contributes to the economic development of the country. A unique platform of competition has been created for the young individuals arriving from various corners of the world. Let me make one more important observation: meetings like this one are more than just competitions. I am sure that the smart and educated young people communicating with each other will create a bridge of collaboration between the states in future. VivaCell-MTS is proud of the partnership, which is based on healthy competition of creative minds,” said Ralph Yirikian, General Manager of the Olympiad’s general partner VivaCell-MTS.
This year, too, Olympiad topics included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed-Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).
For the seventh year, the Olympiad is held in cooperation with the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Test Technology Technical Council (TTTC).
The general organizer of the Olympiad is “Synopsys Armenia”. VivaCell-MTS is the general partner of the Olympiad. The general sponsor of the Olympiad is Unicomp CJSC. Other sponsors of the Olympiad are UEICT, Viasphere Technopark, “INGO ARMENIA” ICJSC.