Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարները կհանդիպեն նոյեմբերի 8-ին Աստանայում, որտեղ տեղի կունենա ՀԱՊԿ Խորհդի նստաշրջանը: Այդ մասին հայտնում է Ղազախստանի ԱԳՆ-ն:
«Նոյեմբերի 8-ի առավոտյան Աստանայում տեղի կունենա ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդակցությունը, իսկ երկրորդ կեսին՝ ՀԱՊԿ նստաշրջանը երկրների ղեկավարների մակարդակով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Նախկինում ենթադրվում էր, որ Աստանայում տեղի կունենա ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարների նստը: Հունիսին Ալամթիում նման առաջարկով էր հանդես եկել Ղազախստանի ԱԳ նախարար Կայրատ Աբդրահմանովը: ՀԱՊԿ երկրների նախարարները հավանություն էին տվել:
Նշվում է, որ ՌԴ և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների (ՀՀ, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան և Տաջիկստան) միջև կան տարաձայնություններ: Մոսկվան դժգոհ է ամերիկյան լաբորատորիաների ստեղծումից կազմակերպության անդամ երկրներում, ինչպես նաև Կասպից ծովի նավահանգիստներում ԱՄՆ ենթակառուցվածքների ստեղծման հեռանկարից:

Сессия совета Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на уровне глав государств состоится в Астане 8 ноября. Об этом сообщает МИД Казахстана.
«В первой половине дня 8 ноября в Астане состоится совещание министров иностранных дел ОДКБ, а во второй половине дня состоится сессия ОДКБ на уровне глав государств»,— говорится в сообщении, пишет «Ъ».
Ранее предполагалось, что в Астане 8 ноября состоится встреча министров иностранных дел стран ОДКБ. С таким предложением в июне на встрече в Алма-Ате обратился глава МИД Казахстана Кайрат Абдрахманов. Министры стран ОДКБ его поддержали.
Между Россией и другими членами ОДКБ (Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан) есть разногласия. Москва недовольна размещением на территории стран-членов блока американских лабораторий, а также перспективой появления логистической инфраструктуры США в портах на Каспии.