Cymulate կազմակերպության կիբերանվտանգության ոլորտի մասնագետները Word փաստաթղթերում նոր խոցելիություն են հայտնաբերել՝ օգտատերերի համակարգիչները կարող են վարակվել Microsoft Word ֆայլերում ներկառուցված տեսանյութերի միջոցով: Այդ մասին մասնագետները հայտնել են իրենց բլոգում:
Օգտվելու համար խոցելիությունից՝ կիբերհանցագործները ցանկացած ինտերնետ ռեսուրսից վերցրած տեսանյութ են ներկառուցում փաստաթղթի մեջ, ինչպես նաև խմբագրում են document.xml ֆայլն ու փոխում տեսանյութի հղումը: Դրա միջոցով Internet Explorer բրաուզերում ներբեռնվում է վնասատու կոդը:
Cymulate-ի մասնագետներին հաջողվել է ինքնուրույն այդպիսի վարակված ֆայլ ստեղծել: Ըստ նրանց, բարդ չէր XML ֆայլի ներսում embeddedHtml պարամետրը փոխել (հենց այդպես կարելի է փոխել գոյություն ունեցող ծածկագիրը ցանկացած այլ կոդով), գրում է Լենտա.ռու-ն:
Microsoft Word-ի այդպիսի փաստաթղթեր բացելիս անվտանգության համակարգը չի արտացոլում հնարավոր սպառնալիքի մասին զգուշացումը: Դեռևս այդ խնդիրն ամբողջովին շտկել չի հաջողվում: Մասնագետները խորհուրդ են տալիս օգտատերերին արգելափակել տեքստային փաստաթղթերը, որոնք ներկառուված տեսանյութ են պարունակում:
Ապրիլին հաքերները լայնածավալ կիբերարշավ էին ձեռնարկել ֆինանսական և ՏՏ կազմակերպությունների դեմ: Ոճրագործների հիմնական գործիքը եղել են ֆիշինգային նամակները Microsoft Word ֆայլերով, որոնք վարակված տարրեր են պարունակում:

29 Октябрь 2018 - 07:24 AMT
Исследователи в области кибербезопасности из организации Cymulate обнаружили новый способ заражения компьютеров пользователей через видео, встроенные в файлы Microsoft Word. Об этом специалисты сообщили в своем блоге.
Чтобы воспользоваться уязвимостью, киберпреступники встраивают в документ видео, взятое с любого интернет-ресурса, а также редактируют файл document.xml и меняют ссылку на видео. По ней в браузере Internet Explorer загружается вредоносный код.
Специалистам из Cymulate удалось самостоятельно создать такой зараженный файл. По их словам, изменить параметр embeddedHtml внутри XML-файла (именно там можно заменить существующий код на любой другой) оказалось несложно, пишет Lenta.ru.
При открытии таких документов Microsoft Word система безопасности не отображает предупреждение о возможной угрозе.
Исправить эту проблему целиком пока невозможно. Исследователи рекомендовали пользователям блокировать текстовые документы, содержащие встроенное видео.
В апреле хакеры организовали масштабную киберкампанию, направленную на финансовые и IT-организации. Основным инструментом злоумышленников стали фишинговые письма с файлами Microsoft Word, содержащие зараженные элементы.