Twitter-ն ավելի քան 10,000 ֆեյքային կամ կեղծ աքաունթ է հեռացրել, որոնք կոչ էին անում բոյկոտել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունները, որ կայանալու են նոյեմբերի 6-ին: Այդ մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ Twitter-ի ներկայացուցիչ Յան Պլանկետի վրա հղումով:
Ըստ նրա, խոսքը հաշվառման գրառումների մասին է, որոնք այնպիսի տեսք ունեին, կարծես դրանց հեղինակները սատարում էին Դեմոկրատական կուսակցությանը: Այդ աքաունթները հեռացվել են սեպտեմբերի վերջում և հոկտեմբերի սկզբին:
Իր կայքում Twitter-ը պնդում է, որ առաջիկա միջանկյալ ընտրություններն արդեն ամենահիշատակվողներն են սոցցանցում նախորդների համեմատ: Հոկտեմբերի 1-ից հրապարակվել է ավելի քան 10 մլն թվիթ այդ թեմայով, իսկ 15,000 ԱՄՆ օգտատեր ավելացրել է vote (քվեարկել) բառն իր նիքնեյմում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Twitter-ը հայտնում է, որ վերջին ամիսներին զգալի միջոցներ է ձեռնարկել պահպանելու համար շփման էտիկետն ԱՄՆ ընտրությունների հարցում և կրճատելու համար ապատեղեկատվության հոսքը:
Նոյեմբերի 6-ին կայանալու են ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի միջանկյալ ընտրությունները, ինչպես նաև Սենատի 100 անդամից 35-ի և նահանգապետերի ու օրենսդիր ժողովների անդամների ընտրություններ մի շարք նահանգերում:

3 Ноябрь 2018 - 06:59 AMT
Социальная сеть Twitter удалила более 10 тысяч фейковых или подозрительных аккаунтов, которые призывали не принимать участие в промежуточных выборах в США, намеченных на 6 ноября. Об этом сообщает информагентство Reuters со ссылкой на представителя Twitter Яна Планкетта.
По его словам, речь идет об учетных записях, которые выглядели так, будто их создатели поддерживают Демократическую партию. Они были удалены в конце сентября и начале октября.
На своем сайте Twitter утверждает, что предстоящие промежуточные выборы в США уже стали самыми упоминаемыми в соцсети в сравнении с предыдущими подобными голосованиями. С 1 октября было опубликовано более 10 млн твитов на тему промежуточных выборов, а 15 тысяч американских пользователей добавили слово vote (голосовать) в свой никнейм, пишет Deutsche Welle.
Twitter сообщает, что в последние месяцы «принял значительные меры» для соблюдения этикета общения на тему выборов в США и сокращению потока дезинформации. В сентября руководство соцести запустило кампанию, призванную мотивировать американцев на участие в выборах.
6 ноября в США пройдут выборы в Палату представителей Конгресса США, 35 из 100 членов Сената, а также выборы губернаторов и членов законодательных собраний в ряде штатов.