Facebook-ն արգելափակել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի շտաբի կողմից որպես գովազդ ստեղծված հակամիգրացիոն հոլովակի տարածումը: «Այդ գովազդը խախտում է սոցցանցի գովազդային քաղաքականությունը «սենսացիոն բովանդակության» դեմ, այնպես որ, մենք հրաժարվել ենք դրանից: Տեսահոլովակը հնարավոր կլինի հրապարակել Facebook-ում, սակայն այն չի կարող տարածվել վճարովի հիմունքներով»,-ասել է սոցցանցի ղեկավարությունը, գրում է «Վեդոմոստին» CNN-ի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, հոլովակը սկսել է տարածվել սոցցանցում որպես գովազդ նոյեմբերի 4-ին և այն դիտել են սոցցանցի «միլիոնավոր օգտատերեր»: Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, այն տարածելու վրա ծախսվել է $20-$80 հազար դոլար: Սոցցանցի ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ հոլովակը սխալմամբ է սկսել տարածվել:
NBC և Fox News հեռուստաալիքները սկզբից հեռարձակել են հոլովակը, սակայն հետո հրաժարվել են դրանից:
Ավելի վաղ Facebook-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների շեմին մոտ 30 աքաունթ է արգելափակել սոցցանցում և 85 աքաունթ Instagram-ում, որոնք կարող էին ներառվել «համակարգված և չարամիտ վարվելակերպում»:

Facebook запретил распространение в качестве рекламы антимиграционного ролика, созданного штабом президента США Дональд Трампа.
«Эта реклама нарушает рекламную политику Facebook против контента «сенсационного содержания», так что мы отказались от нее. Видео можно опубликовать в Facebook, но оно не может распространяться платно», — подчеркнула соцсеть, пишут «Ведомости» со ссылкой на CNN.
По данным издания, ролик начал распространяться в Facebook в качестве рекламы 4 ноября и его посмотрели «миллионы пользователей» социальной сети. Как отмечает телеканал, на его распространение было потрачено от $20 тыс. до $80 тыс. Представитель Facebook пояснил, что ролик начал распространяться по ошибке.
Телеканалы NBC и Fox News поначалу транслировали ролик, однако затем также отказались от него.
Facebook ранее сообщил, что в преддверии промежуточных выборов заблокировал 30 аккаунтов в социальной сети и 85 аккаунтов в Instagram, «которые могли быть вовлечены в координированное и недобросовестное поведение. В Facebook подозрительные аккаунты велись преимущественно на русском и французском, тогда как в Instagram — на английском.