Չինաստանի «Սինհուա» գործակալությունն ու չինական որոնողական Sogou.com համակարգը ներկայացրել են առաջինռոբոտինհեռուստահաղորդավարին, որն, ըստ հեղինակների, առավելագույն նմանություն ունի իրական մարդուն:
Արտադրողները պնդում են, որ ռոբոտը կարող է նույնքան բնական ընթերցել նորությունները, որքան դա անում են հեռուստահաղորդավարները: Տեսանյութում նա տեքստ է արտասանում անգլերեն լեզվով:
Ռոբոտն արհեստական ինտելեկտ ունի և կարող է սովորել կենդանի «գործընկերներից», սակայն, ի տարբերություն նրանց, կարող է աշխատել շուրջօրյա՝ 24 ժամ անդադար: «Սինհուայում» կարծում են, որ դա թույլ կտա կրճատել ծախսերը լրատվական ոլորտում և բարձրացնել աշխատանքի արտադրողունակությունը, գրում է Snob.ru-ն:
Սա աշխարհում ռոբոտ հեռուստահաղորդավար ստեղծելու առաջին փորձը չէ աշխարհում: 2014-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցած ցուցահանդեսում Օսակայի համալսարանի պրոֆեսոր Հիրոսի Իսիգուրոն ցուցադրեց ռոբոտի, որը կարող էր լրատվական հաղորդավարի դեր կատարել: Այժմ չինական մոդելը ճապոնականից իրական տեսք ունի:

Агентство «Синьхуа» и китайский поисковик Sogou.com презентовали первого телеведущего-робота, который, по мнению разработчиков, максимально похож на настоящего человека.
Производители уверяют, что робот может читать новости так же естественно, как это делают телеведущие. На видео он произносит текст на английском языке.
Робот обладает искусственным интеллектом и может обучатся у живых коллег, но работает, в отличие от них, 24 часа в сутки. В «Синьхуа» считают, что он сократит издержки медиа на производство новостей и повысит производительность труда, пишет Snob.ru.
Это не первая попытка создать телеведущего-робота в мире. На выставке в Японии в 2014 году профессор университета Осаки Хироси Исигуро показал робота, который способен выполнить функцию новостного диктора. Сейчас эта модель выглядит менее реалистично, чем китайская.