Ռուսական «Yandex.Քարտեզներ» ծառայությունը պատահաբար բացահայտել է Թուրքիայի և Իսրայելի հարյուրավոր գաղտնի օբյեկտների ճշգրիտ տեղակայումը, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի 2 ռազմակայանի: Այդ մասին հայտնել է Ամերիկյան գիտնականների ֆեդերացիայի (FAS) աշխատակից Մեթ Քորդան, իսկ նրա հետազոտությունը հրապարակվել է կազմակերպության կայքում:
Մասնավորապես, նա հայտնաբերել է, որ ռուսական ծառայության քարտեզների վրա հստակ պարագծով «լղոզված են» որոշ տեղանքներ Իսրայելում և Թուրքիայում: Համադրելով դրանք Google Earth-ի հետ, նա կարողացել է բազում ռազմական օբյեկտներ առանձնացնել, այդ թվում՝ մեծ ռազմական օդանավակայաններ, բունկերներ, շենքեր քաղաքներում, որոնք նշված չեն Google-ի ծառայությունում, իսկ մի մասը գաղտնի է: Ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է մոտ 300 այդպիսի վայր, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Քորդայի, այդ «լղոզումները» ճշգրիտ նշում են Թուրքիայի և Իսրայելի յուրաքանչյուր ռազմական օբյեկտի, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի 2 ռազմակայանի, գտնվելու վայրը: ՆԱՏՕ-ի նշված ռազմակայաններն են՝ ՆԱՏՕ-ի ցամաքային հրամանատարությունն Իզմիրում և Ինջիրլիկ ավիաբազան, որտեղ տեղակայված է ԱՄՆ միջուկային զենքի ամենամեծ արսենալը երկրի սահմաններից դուրս:
Սակայն, քարտեզում չկա ոչ մի այդպիսի ռուսական ռազմական օբյեկտ: Բացի այդ, Սիրիայի տարածքը շատ ցածր որակով է ներկայացված և որևէ բան տեսնել գրեթե անհնար է:
Քորդան նշել է նաև, հատվածները լղոզված են, գուցե Իսրայելի և Թուրքիայի զինվորականների պատվերով, սակայն, տեղանքը քողարկելու այդ եղանակը հազիվ թե կարելի է հաջոված համարել, դա միայն ավելորդ ուշադրություն է սևեռում այդ օբյեկտներին:

12 Декабрь 2018 - 06:49 AMT
Российский картографический сервис «Яндекс. Карты» случайно раскрыл точное местоположение сотен военных объектов Израиля и Турции, а также двух военных баз НАТО. Об этом сообщил сотрудник Федерации американских ученых (FAS) Мэтт Корда, а его исследование размещено на сайте организации.
В частности, он обнаружил, что на картах российского сервиса четко по периметру «замылены» до неузнаваемости некоторые участки местности в Израиле и Турции. Сопоставив их с изображениями с Google Earth, он смог выделить множество военных объектов, включая крупные аэродромы, бункеры, небольшие здания в городских кварталах, которые не имеют обозначения в сервисе от Google, а некоторые и вовсе являются секретными. В общей сложности он обнаружил порядка 300 таких мест, пишет РИА Новости.
По словам Корды, такое «замыливание» выделяет точное местоположение каждого военного объекта в Израиле и Турции, а также двух военных баз НАТО: Союзное сухопутное командование НАТО в Измире и авиабаза Инджирлик, где размещен самой большой арсенал ядерного оружия США за пределами страны.
Однако, по словам сотрудника FAS, на картах «Яндекс» он не нашел ни одного размытого до такой же степени российского военного объекта. Кроме того, территория Сирии на карте представлена в крайне низком качестве и рассмотреть на ней что-либо почти невозможно.
Корда также отметил, что размытые области, возможно, появились по запросу военных Израиля и Турции, однако такой способ скрыть местоположение вряд ли можно назвать удачным, и это лишь привлекает внимание к этим объектам.