Հայաստանի մոնիթորինգի հարցով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողներ Յուլյա Լավոչկինան և Անդրեյ Շիրցելը մարտի 12-14-ը Երևան այցի արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարությամբ։
«Հայաստանի իշխանությունները հիանալի գիտակցում են փոփոխությունների հանդեպ բնակչության արտակարգ բարձր ակնկալիքները։ Այդ պատճառով կարևոր է, որ այժմ անցկացվող բարեփոխումները հանգեցնեն որոշակի և շոշափելի արդյունքների»,- ասվում է համազեկուցողների հայտարարության մեջ։
Նրանք ողջունել են Հայաստանի Ազգային ժողովին ինստիտուցիոնալ համակարգում կենտրոնական դեր հատկացնելու խորհրդարանականների հակվածությունը և իրավասությունների բաշխումը կատարելագործելու գործադիր իշխանության անդամների ցանկությունը։
«Իշխանության ուղղահայցության» ավանդույթը Հայաստանում հնացել է և ուժերի հավասարակշռություն հաստատելու ցանկացած պատրաստակամություն միայն պետք է ողջունել»,- նշել են համազեկուցողները՝ ընդգծելով, որ դա կարող է օգնել Հայաստանում իրական ժողովրդավարականմշակույթի արմատականացմանը։
Հայաստանում հանդիպումների ընթացքում համազեկուցողները տեղեկացվել են, որ որոշ ոլորտներում, ինչպիսին են սեռային հավասարությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, տեղի են ունեցել ակնհայտ փոփոխություններ, և որ առկա են կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջին շոշափելի արդյունքները։
«Մենք ողջունում ենք պատրաստվող խոշոր բարեփոխումները, որոնք վերաբերում են դատական իշխանության անկախությանը, նոր քրեական քաղաքականության ընդունմանը և հատուկ կոռուպցիայի և խտրականության դեմ պայքարի համար նախատեսված ինստիտուտների ստեղծմանը, և նույնքան ողջունում ենք այդ ուղղությամբ քաղաքականությունը զարգացնելու հայտարարված մտադրությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Համազեկուցողները ուշադիր կհետևեն այդ բարեփոխումների իրականացմանը։ Նրանք Հայաստանի իշխանություններին կոչ են արել օգտվել ներկայի շատ բարձր հասարակական աջակցությունից, որպեսզի ակտիվացնեն սոցիալական բարեփոխումների, այդ թվում՝ բոլոր հայերի համար սոցիալական ծառայությունների, ինչպես նաև հայկական հասարակության մեջ նուրբ հարցերի՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի, կանանց և տղամարդկանց միջև անհավասարության հետ կապված բարեփոխումների իրենց ջանքերը։
«Անցումն արդեն ավարտված է 2018թ․ դեկտեմբերի ընտրություններով, որը բոլոր միջազգային դիտորդները և Հայաստանի քաղաքական գործիչների ճնշող մեծամասնությունը, որոնց հետ մենք հանդիպել ենք, համարել են ազատ և արդար»,- նշել են նրանք։
Լավոչկինան և Շիրցելը վերջում ասել են, թե երկիրը խորը փոփոխություններ է ապրում։
«Եվրոպայի խորհուրդը և Խորհրդարանական վեհաժողովը հայ ժողովրդի և նրա ներկայացուցիչների տրամադրության տակ են, որպեսզի ապահովեն այդ փոփոխությունների հաջող նախապատրաստումը և իրականացումը»,- հայտարարել են նրանք։

The co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Armenia, Yuliya Lovochkina (Ukraine, SOC) and Andrej Šircelj (Slovenia, EPP/CD), welcomed in a fresh report the many major reforms being prepared, concerning the independence of the judiciary in Armenia.
The two visited Yerevan from 12 to 14 March 2019.
“The Armenian authorities are acutely aware of the extremely high expectations of the population for change. It is therefore important that the reforms now being formulated lead to concrete and tangible results,” said the co-rapporteurs.
They welcomed the commitment of MPs to give the Armenian National Assembly a central role in the institutional system, and the wish of members of the executive for a better distribution of powers.
“The ‘vertical of power’ tradition is old in Armenia, and any declared willingness to put into place a real balance of powers can only be welcomed,” said the co-rapporteurs, emphasising that this could help a genuine democratic culture to take root in Armenia, marked by tolerance and the acceptance of a plurality of opinions.
During their meetings, the co-rapporteurs were informed that in some areas, such as gender equality and the fight against corruption, there was a clear change of attitude and tone on the part of the authorities, and that the first tangible results in the fight against corruption had been achieved. “We welcome the many major reforms being prepared, concerning the independence of the judiciary, the adoption of a new criminal policy and the creation of institutions specifically dedicated to fighting corruption and discrimination, and equally welcome the stated intention to develop these policies in an inclusive manner,” they said.
The co-rapporteurs will carefully follow the concrete implementation of these reforms. They called on the Armenian authorities to take advantage of the current very high level of public support to step up their efforts in the field of social reform, including improvements to social services for all Armenians, as well as reforms on subjects sensitive to Armenian society, such as the fight against domestic violence, inequalities between women and men, or the rights of LGBTI persons. They also called on all interlocutors to ensure Armenia ratifies the Istanbul and Lanzarote Conventions, which it has signed.
Following a previous visit in May 2018, Lovochkina Šircelj praised the maturity with which Armenian political forces and the Armenian people had managed the peaceful revolution and the political transition that followed. “This transition has now been completed with the elections of December 2018, considered free and fair by all international observers and the vast majority of Armenian political actors we met,” they said.
“The changes the country is going through are profound. The Council of Europe and its Parliamentary Assembly are at the disposal of the Armenian people and their representatives to ensure the successful preparation and implementation of these changes,” they concluded.