Amazon տեխնոլոգիական հսկան ցածր մերձմոլորակային ուղեծրում 3236 արբանյակից բաղկացած խումբ կստեղծի՝ ինտերնետով ապահովելու համար տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց, որոնց դեռ հասանելի չէ համացանցը: Առաջինն ընկերության նախաձեռնության մասին հայտնեց GeekWire պարբերականը, որը նկատել էր, որ ընկերությունը 3 հայտ է ներկայացրել Էլեկտրակապի միջազգային միություն, որը պատասխանատու է արբանյակային ուղեծրերի օգտագործման համար:
Amazon-ի ներկայացուցիչները հաստատել են ավելի քան 3000 սարք գործարկելու ընկերության մտադրությունը, որը լայնաշերտ ինտերնետ կտարածի: Ըստ նրա, Project Kuiper անվանումը ստացած նախագիծը ենթադրում է գործակցություն նաև այլ ընկերությունների հետ, որոնք կիսում են Amazon-ի տեսլականը: Արբանյակների ստեղծումը, գործարկումն ու շահագործումը կարող է միլիարդավոր դոլարներ պահանջել, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Amazon-ի նախագիծը կոչվել է հայտնի աստղագետ Ջերարդ Քոյպերի պատվին: Գիտնականի անունն է կրում նաև Արեգակնային համակարգում տեղակայված տիեզերական օբյեկտների գոտին, որը ներառում է նաև աստերոիդներ և գաճաճ մոլորակներ:
Մոլորակի ամենահարուստ մարդու՝ Ջեֆ Բեզոսի ընկերությունը օգտատերերի համար պայքարում ստիպված է լինելու մրցակցել այլ տեխնիկական հսկաների հետ, որոնք արդեն իսկ արբանյակներ են գործարկել լայնաշերտ ինտերնետ բաժանելու համար: Ավելի վաղ 2 արբանյակ է գործարկել Իլոն Մասկի SpaceX-ը: 2019-ի փետրվարին նախատեսվող 650 սարքից առաջին 6 արբանյակներն է գործարկել OneWeb նախագիծը:

Технологический гигант Amazon создаст на низкой околоземной орбите группировку из 3236 спутников, чтобы обеспечить интернетом десятки миллионов людей, еще не получивших к нему доступ. Изначально о планах компании сообщило издание GeekWire, заметившее, что компания подала три заявки в Международный союз электросвязи (МСЭ), отвечающий за использование спутниковых орбит.
Представитель Amazon подтвердил CNBC планы компании запустить более 3000 аппаратов для раздачи широкополосного интернета. По его словам, проект, получивший название Project Kuiper, предусматривает сотрудничество с другими компаниями, которые разделяют видение Amazon. Создание, запуск и эксплуатация спутников может потребовать миллиарды долларов, пишут «Ведомости».
Проект Amazon назван в честь выдающегося голландского и американского астронома Джерарда Койпера. Имя ученого также носит пояс космических объектов в Солнечной системе, включающий астероиды и карликовые планеты.
Компании, созданной богатейшим человеком планеты Джеффом Безосом (американский Forbes оценивает его состояние в $131 млрд), придется конкурировать за пользователей с другими техногигантами, которые уже запустили первые спутники для раздачи широкополосного интернета. Ранее запуск двух испытательных спутников провела SpaceX Илона Маска. Они должны войти в сеть из почти 12 000 аппаратов, получившую название Starlink. В феврале другой подобный проект — OneWeb — также запустил первые шесть спутников, которые войдут в группировку из почти 650 аппаратов.