ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գործարկել է ամպային ԱՀԿ (ավտոմատ հեռախոսային կայան) ծառայությունը՝ ծախսարդյունավետ լուծում մեծ, միջին և փոքր ձեռնարկությունների համար:
Մուտքը ամպային ԱՀԿ ապահովվում է տվյալների փոխանցման և ինտերնետային կապուղիների (IP պրոտոկոլի) միջոցով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ցանկացած վայրից:
Ամպային ԱՀԿ-ն հնարավորություն է ընձեռնում միևնույն ընկերության՝ աշխարհագրական տարբեր վայրերում տեղակայված գրասենյակները միավորել կորպորատիվ մեկ վիրտուալ «տանիքի» ներքո՝ տրամադրելով ներքին կարճ համարներ և մի շարք այլ ծառայություններ:
«Ամպային ԱՀԿ-ն օգտակար ու մատչելի լուծում է կորպորատիվ ոլորտի համար: Այս ոլորտը նույնպես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում է: Ընտրելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առաջարկած՝ վիրտուալ կորպորատիվ ԱՀԿ-ն, ընկերությունները ոչ միայն կստանան հերթական որակյալ ծառայությունները, այլև կկարողանան էականորեն կրճատել ծախսերը՝ գրասենյակային հեռախոսակապի ավանդական տարբերակների հետ համեմատած», – ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
ԱՀԿ-ն ունի ճկուն ենթակառուցվածք և պարզ ինտերֆեյս, ինչը թույլ է տալիս ընտրել այնպիսի կարգավորումներ, որոնք առավելագույնս համապատասխանում են ընկերության պահանջներին ՝ ըստ գործունեության բնույթի ու առաջադրած խնդիրների:
Ամպային ԱՀԿ-ի միջոցով հասանելի են հեռախոսակապի հետևյալ ծառայությունները.
• Զանգի վերահասցեավորում (Call forwarding). Այս ծառայությունը հնարավորություն է տալիս վերահասցեավորելու մուտքային զանգերը մեկ այլ հեռախոսահամարի:
• Զանգի սպասում (Call waiting). ընթացիկ զանգի ժամանակ ուղարկում է հատուկ ազդանշան` ծանուցելու մեկ այլ մուտքային զանգի մասին: Սա թույլ է տալիս ավարտել կամ սպասման մեջ դնել ակտիվ զանգը և պատասխանել ստացվող մուտքային զանգին:
• Կոնֆերանս զանգ (Conference call). հնարավորություն է տալիս հաստատելու կոնֆերանս կապ
• Կարճ համարների կիրառում (Short numbering). հնարավորություն է տալիս կատարելու ներքին զանգեր` օգտագործելով կարճ համարներ:

VivaCell-MTS announced on Thursday, April 18 that it has launched a cloud Private Branch Exchange (PBX) solution for big companies, as well as small and medium enterprises.
Access to cloud PBX is being provided through Data and Internet channels (IP network) from anywhere inside Republic of Armenia.
Cloud PBX gives an opportunity to unite the offices of a company in various geographic locations under a single virtual “roof” by means of short numbers and a row of other services.
“Cloud PBX represents a useful and affordable solution for the corporate segment. This sphere is also in the focus of attention of VivaCell-MTS. By choosing the virtual corporate PBX offered by VivaCell-MTS, companies will not only get another set of high-quality services but will be also able to significantly reduce their expenditures as compared to the traditional mode of corporate phone services provision”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
The PBX has a flexible infrastructure, which lets customize its settings in a way as to meet the company’s needs as close to its activities and objects as possible.
Within the VPBX service, the following features are available:
- Call forwarding: forwards all calls to another phone number.
- Call waiting: when busy on a call, sends a distinctive tone to notify another incoming call is waiting to be answered. This allows completing or holding the active call and answering the waiting call.