WhatsApp մեսենջերում խոցելիություն է հայտնաբերվել, որը հաքերներն օգտագործել են սմարթֆոնների վրա լրտեսական ծրագրեր տեղադրելու համար: Այդ մասին գրում է Financial Times (FT) թերթը, ընկերության տվյալների վրա հղումով: Խոցելիությունը հայտնաբերվել է 1,5 շաբաթ առաջ:
Ըստ WhatsApp-ի, հաքերները վնասակար ծրագրերի տեղադրման համար օգտագործել են ձայնային զանգերը դեպի իրենց զոհի սմարթֆոնը: Խոցելիությանը ենթակա էին ինչպես Android-ով սմարթֆոնները, այնպես էլ iOS-ով: Վնասակար ծրագրային ապահովման տեղադրման համար օգտատերերը նույնիսկ չպետք է պատասխանեին զանգին: Ներգնա զանգի մասին տվյալները չէին արտացոլվում եկած զանգերի ցանկում, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ըստ պարբերականի, վնասակար ծրագրային ապահովումը մշակել է իսրայելյան NSO Group-ը: Հենց այդ ընկերությունն է ծրագրային ապահովում ստեղծում Մերձավոր Արևելքի և Արևմուտքի հատուկ ծառայությունների համար: Առավել հաճախ սմարթֆոնում տեղադրվում էր Pegasus լրտեսական ծրագիրը, որը թույլ է տալիս հեռահար միացնել սմարթֆոնի տեսախցիկն ու բարձրախոսը, ուսումնասիրել հաղորդագրություններն ու էլփոստը, տվյալներ հավաքել օգտատերի գտնվելու վայրի մասին:
Չի նշվում, թե հատկապես ով է այդպես տեղեկատվություն հավաքել օգտատերերի մասին: NSO Group-ում հայտարարել են, որ Pegasus-ը նախատեսված է ահաբեկչության և հանցավորության դեմ պայքարի համար: Ընկերությունը պնդում է, որ իր ծրագրային ապահովումը միայն հատուկ ծառայություններն են օգտագործում, իսկ ինքը հնարավորություն չունի ծրագրային ապահովումը տեղադրել սմարթֆոններում:
Տվյալ պահին WhatsApp-ից մոտ 1,5 մլրդ մարդ է օգտվում աշխարհում: Մեսենջերի ղեկավարությունը դեռ չի հաշվել, թե քանի մարդ է տուժել այդ խոցելիության պատճառով:
WhatsApp-ը հորդորում է օգտատերերին թարմացնել հավելվածը՝ խուսափելու համար անհատական տվյալների արտահոսքից: Վերջին թարմացումը, որը վերացնում է խոցելիությունը, մեսենջերը թողարկել է մայիսի 13-ին:

14 Май 2019 - 09:50 AMT
Обнаруженная в мессенджере WhatsApp уязвимость использовалась хакерами для установки на смартфон программ-шпионов. Как пишет газета Financial Times (FT) со ссылкой на данные компании, уязвимость была обнаружена 1,5 недели назад.
По информации WhatsApp, хакеры для установки вредоносных программ осуществляли голосовые звонки на устройство жертвы. Уязвимости были подвержены как смартфоны с Android, так и iOS. Для установки вредоносного программного обеспечения (ПО) пользователям даже не нужно было отвечать на звонки. Данные о входящем звонке не отображались в списке входящих вызовов, пишут «Ведомости».
Как отмечает издание, вредоносное ПО было разработано израильской компанией NSO Group. Именно эта компания разрабатывает ПО для служб разведки на Ближнем Востоке и на Западе. Чаще всего на смартфон устанавливалась шпионская программа Pegasus, позволяющая удаленно включать камеру и микрофон на смартфоне, изучать сообщения и электронную почту, собирать данные о местоположении пользователя. FT не уточняет, кто именно таким образом собирал информацию о пользователях. В NSO Group заявили, что Pegasus предназначена для борьбы с терроризмом и преступностью. Компания утверждает, что ее ПО используют только спецслужбы, а сама группа не имеет возможности внедрять ПО на смартфоны.
На данный момент WhatsApp используют около 1,5 млрд человек по всему миру. Руководство мессенджера пока не подсчитало, сколько пользователей пострадало из-за уязвимости, рассказали источники газеты. WhatsApp призывает пользователей обновить приложение, чтобы избежать утечки персональных данных. Последнее обновление, устраняющее уязвимость, мессенджер выпустил 13 мая.