Ամերիաբանկի հաճախորդները այսուհետ կարող են Zangi մեսենջերի միջոցով անվճար զանգել Բանկ աշխարհի ցանկացած կետից, անկախ բջջային օպերատորից, ռոումինգի առկայությունից, ընդամենն ունենալով հասանելիություն ինտերնետին:
Ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է պարզապես ներբեռնել Zangi հավելվածը և ակտիվացնել ծառայությունը՝ ընտրելով Ամերիաբանկի նախընտրելի կապի միջոցը. կարելի է զանգահարել Բանկի կոնտակտային կենտրոն, ուղարկել հաղորդագրություն Բանկի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջին, կամ Բանկի կայքի Live Chat-ին:
Ակտիվացնելով ծառայությունը, հնարավոր կլինի Zangi մեսենջերով զանգել Բանկի 4521 կարճ համարին և հետևել ինքնապատասխանիչի հրահանգներին:
Ամերիաբանկի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ծառայության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը նշել է, որ Բանկը պարբերաբար բարելավում է հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունները: Նա ընդգծել է, որ մոտ երկու տարի քննարկել են՝ ինչպես կարող են հաճախորդներին ավելի հասանելի դառնալ հեռախոսային բանկինգի միջոցով:
«Քանի որ ՀՀ-ում տարածված են Viber և WhatsApp հավելվածները, մտադրություն կար այս ընկերությունների հետ գործակցության, սակայն պարզվեց, որ դրանց բիզնես մոդելում նման ինտեգրում չկա՝ այսինքն նրանք չեն կարող ինտեգրվել Ամերիաբանկի կոնտակտային կենտրոնի ավտոմատացված համակարգին: Իսկ ահա Zangi-ի հետ այս մտադրությունը հնարավոր եղավ կյանքի կոչել, քանի որ ունեին համապատասխան գործիքներ» – ասել է Ոսկանյանը:
Ամերիաբանկի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ծառայության ղեկավարը հատկապես ընդգել է բանկային տվյալների անվտանգությունը:
«Zangi-ի առավելությունն այն է, որ այն միայն փոխանցում է տվյալները, բայց չի պահում սերվերում: Սա բացառում է, որ երրորդ կողմը տիրապետի այդ տվյալներին», – շեշտել է Ոսկանյանը:
Նա նկատել է, որ մանավանդ արձակուրդային շրջանում հավելվածով Ամերիաբանկ անվճար զանգահարելու այս նորամուծությունը հնարավորություն կտա ՀՀ տարածքից դուրս գտնվող հաճախորդներին հեշտությամբ կապ հաստատել Բանկի կոնտակտային կենտրոնի հետ և արագ ստանալ իրենց հուզող հարցերի պատասխանները կամ կատարել գործարքներ Հեռախոսային բանկինգ ծառայության շրջանակում:
Ըստ Zangi ընկերության տնօրեն Վահրամ Մարիտիրոսյանի՝ հավելվածն ունի կարևոր մրցակցային առավելություններ:
«Բանկի հաճախորդների համար, թերևս ամենակարևորը տվյալների անվտանգությունն է: Zangi-ն անվտանգ է, քանի որ օգտագործում է վերջին սերնդի պաշտպանության մի քանի համակարգ: Առաջին հերթին տեղափոխման ժամանակ կիրառվում է end-to-end տեսակի կոդավորումը, և ոչ մի հաղորդագրության պատմություն մեր հավելվածի սերվերում չի պահպանվում», – ասել է ընկերության տնօրենը:
Նրա խոսքերով, հավելվածը հեշտ է ինտեգրվում ընկերությունների ներքին հեռախոսային համակարգերին՝ ապահովելով ինչպես ելքային, այնպես էլ մուտքային զանգերը մեսենջերից դեպի ներքին հեռախոսային համակարգերի համարներ և հակառակը:
«Բացի այդ մեր մեսենջերն աշխատում է շատ ցածր ինտերնետ հասանելության պայմաններում, կամ ծանրաբեռնված Wi-Fi ցանցերում, և խնայում է տրաֆիկ, օրինակ 1MB ինտերնետով հնարավոր է մինչև 7 րոպե խոսել», – ասել է ընկերության տնօրենը:

20 Июнь 2019 - 10:58 AMT
Клиенты Америабанка теперь смогут посредством армянского мессенджера Zangi бесплатно связаться с банком из любой точки мира, независимо от наличия сотового оператора и роуминга.
Для того, чтобы воспользоваться услугой, необходимо скачать приложение мессенджер Zangi и активизировать услугу, обратившись в Америабанк. Можно позвонить в контактный центр банка, отправить сообщение на официальную страницу банка в Facebook или через Live Chat на сайте банка.
После активизации услуги посредством мессенджера Zangi можно связаться с Америабанком, набрав короткий номер 4521 и следуя инструкциям автоответчика.
Как отметил руководитель службы информационных технологий Америабанка Шаварш Восканян, Банк регулярно улучшает услуги по обслуживанию клиентов. Он подчеркнул, что около двух лет обсуждалось, как можно стать более доступными для клиентов с помощью телефонного банкинга.
Восканян подчеркнул, что Zangi имеет множество особенностей, в частности, это касается вопросов безопасности, на что банк обращает большое внимание. Он отметил, что эта новая возможность бесплатного звонка в Америабанк особенно во время каникул позволит клиентам за пределами страны связаться с контакт-центром Банка и получить ответы на свои вопросы или совершить транзакции в рамках услуги Телефонный банкинг.
Как отметил директор компании Zangi Ваграм Мартиросян, мессенджер Zangi безопасный, поскольку компания использует несколько систем защиты последнего поколения.
«При переносе данных используется кодирование вида end to end, а история сообщений не сохраняется на серверах Zangi. Приложение очень просто интегрируется с внутренними телефонными системами компаний, обеспечивая выходящие, а также входящие звонки из мессенджера на внутренние номера телефонных систем и наоборот», – отметил Мартиросян.
По его словам, мессенджер работает в случае слабого интернета, в частности, с интернетом 2G/EDGE или при перегруженной сети WI-FI. Zangi также позволяет сберечь трафик, например, на 1 МБ интернета можно разговаривать до 7 минут.