ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունները ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վաշինգտոնյան հանդիպման մասին, հայտարարել է, որ Մամեդյարովի պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հունիսի 24-ին Բաքվում ասել էր, թե ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների ժամանակ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները նոր փաստաթղթեր են ներկայացրել, որոնց վրա կողմերն աշխատելու են 2-3 ամիս։
Աննա Նաղդալյանը հավելել է նաև, որ նման մոտեցումն ապակառուցողական է, ինչը արժեքազրկում է խաղաղ գործընթացի լրջությունը:
«Ինչպես նշել էինք դեռևս Վաշինգտոնի հանդիպումից առաջ, դրա ընթացքում քննարկվել են վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի պատճառով սրված իրավիճակի հանդարտեցման հարցեր: Համանախագահները կոչ են արել անմիջապես քայլեր ձեռնարկել՝ վերականգնելու համար խաղաղությանը նպաստող միջավայրը և պահպանելու հրադադարը, և այս ուղղությամբ հանդես են եկել հումանիտար ոլորտին և ռիսկերի նվազեցմանը վերաբերող հստակ առաջարկներով: Այս շրջանակից դուրս ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությունը հանգեցնում է եզրակացության, որ Ադրբեջանը մտադրված չէ իրականացնելու համանախագահների այդ կոչերը և առաջարկները:
Ավելին, այն պնդումը, որ բանակցությունները կարող են հաջող ծավալվել զինադադարի կանոնավոր խախտումների պայմաններում, լրջագույն վնաս է հասցնում կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին և խաթարում խաղաղ գործընթացը»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հունիսի 24-ին Բաքվում ասել է նաև. «Խոսքը նոր թե հի՞ն փաստաթղթերի մասին է: Մենք դրանք քննարկում ենք արդեն 15 տարի: Վաշինգտոնում միջնորդներն առաջարկել են դուրս բերել զորքերն ու խաղաղապահներ տեղակայել: Բայց այդ հարցի վրա աշխատել է պետք»: Նա հավելել է նաև, որ հիմնական բանակցությունները կարող են սկսվել միայն գրավյալ տարածքներից հայկական զորքերի հեռանալուց հետո: «Ինչ վերաբերում է մյուս հարցերին, ապա դրանք քննարկվում են: Բայց հիմնականը հայկական զորքերի դուրսբերումն է»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:

Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала последнее заявление главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова о состоявшихся в Вашингтоне консультаций, отметив, что оно не соответствует действительности.
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил 24 июня в Баку, что в ходе переговоров с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном в Вашингтоне сопредседатели Минской группы ОБСЕ представили новые документы, над которыми стороны будут работать 2-3 месяца.
Нагдалян отметила, что подобный подход деструктивен и обесценивает серьезность мирного процесса.
«Как мы отмечали еще до встречи в Вашингтоне, в ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с разрядкой ситуации, обострившейся в последний период из-за азербайджанской стороны. Сопредседатели призвали незамедлительно предпринять шаги для восстановления способствующей миру атмосферы и обеспечить соблюдение перемирия, и в этом направлении выступили с четкими предложениями, касающимися гуманитарных вопросов и снижения рисков.
Распространяемая азербайджанской стороной дезинформация вне этих рамок приводит к заключению о том, что Азербайджан не намерен выполнять данные призывы и предложения сопредседателей. Более того, утверждение, что переговоры могут успешно развиваться в условиях регулярного нарушения режима перемирия, наносит серьезнейший ущерб прилагаемым в направлении урегулирования усилиям и срывает мирный процесс», – отметила Нагдалян.