Facebook կոնցերնն օգտվել է կողմնակի ընկերությունների ծառայություններից իր օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները վերծանելու համար: Այդ փաստը սոցցանցի ներկայացուցիչները խոստովանել են հայտարարության մեջ:
Ըստ սոցցանցի ներկայացուցիչների, օգտատերերի խոսակցությունների գաղտնալսումն ու ձայնագրումը տեղի է ունեցել միայն նրանց համաձայնությամբ և այլևս չի կիրառվում սոցցանցում, գրում է Deutsche Welle-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
«Ինչպես Google-ն ու Apple-ը, մենք ևս կասեցրել ենք օգտատերերի աուդիոխոսակցությունների վերծանումը մոտ մեկ շաբաթ առաջ»,-ասվում է ընկերության պաշտոնական հայտարարության մեջ: Ըստ փաստաթղթի, Messenger-ի չաթից անանուն աուդիոհաղորդագրությունների վերծանման օգնությամբ ընկերությունը ստուգել է իր ռոբոտ ծրագրի արդյունավետությունը:
Միևնույն ժամանակ, ձայնային հաղորդագրությունների վերծանմամբ զբաղվող ընկերության աշխատակիցները հայտարարել են Bloomberg-ին, որ իրենց հայտնի չի եղել ոչ ձայնագրությունների ծագումը, ոչ վերծանման նպատակները: Որոշ դեպքերում դրանք անձնական բնույթի խոսակցություններ էին, անպարկեշտ բառապաշարով, ասվում է հաղորդագրության մեջ: Մինչդեռ Facebook-ը չէր իրազեկել իր օգտատերերին, որ իրենց խոսակցությունների ձայնագրությունները կարող են երրորդ անձանց ձեռքերում հայտնվել:
2018-ի ապրիլին Facebook-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը օգտատերերի գաղտնալսման մասին խոսակցություններն անվանել էր «դավադրության տեսության» դրսևորում: «Մենք դրանով չենք զբաղվում»,-ասել էր Ցուկերբերգը: 2019-ի հուլիսին ընկերությունը տուգանվել է 5 մլրդ դոլարով՝ անձնական տվյալների պաշտպանության կանոնները խախտելու համար:

Концерн Facebook пользовался услугами посторонних компаний для расшифровки аудиосообщений своих пользователей. Этот факт представители крупнейшей в мире соцсети признали в заявлении.
По словам представителей Facebook, прослушка и запись разговоров пользователей проводилась только с согласия последних и больше не практикуется в соцсети, пишет Deutsche Welle со ссылкой на Bloomberg.
«Как и компании Google и Apple, мы прекратили анализировать аудиозаписи разговоров пользователей более недели назад», – говорится в официальном заявлении компании. Согласно документу, с помощью расшифровки анонимных аудиосообщений из чата службы Messenger компания проверяла эффективность работы своей программы-робота.
Целью сбора информации при этом было повышение соответствия рекламных объявлений и информационных предложений потребностям пользователей.
В то же время сотрудники компаний, занимавшиеся расшифровкой голосовых сообщений, заявили агентству Bloomberg, что им не сообщалось ни происхождение записей, ни цели, для которой они расшифровывались. Подчас это были разговоры личного характера с вульгарной лексикой, говорится в сообщении. При этом Facebook не уведомлял своих пользователей о том, что записи их разговоров могут попасть в руки третьих лиц.
В апреле 2018 года глава Facebook Марк Цукерберг назвал обвинения в том, что компания прослушивает разговоры пользователей, «теорией заговора». «Этим мы не занимаемся», – заявил тогда Цукерберг.
В конце июля 2019 года концерн Facebook был оштрафован в США ведомством по защите прав потребителей на пять миллиардов долларов за нарушение предписаний по защите личных данных.