Երևանում կայանալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի՝ WCIT 2019-ի բացման բանախոսների անունները հայտնի են: Հոկտեմբերի 7-ին WCIT 2019-ին բացման ելույթներով հանդես կգան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի նախագահ Իվոն Չուն և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, հայտնում է WCIT 2019-ի կազմակերպչական կոմիտեն։
Այս տարի WCIT ՏՏ համաշխարհային համաժողովը թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։ WCIT 2019-ի և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարելի է այցելել www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։
WCIT 2019 ՏՏ համաշխարհային համաժողովը տեղի կունենա Երևանում, հոկտեմբերի 6-9-ը։ Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։
Ընթերցեք նաև.WCIT-2019. Արհեստական բանականությունը երաժշտություն կգեներացնի հայկական շարականների հիման վրա

The World Congress on Information Technology 2019 (WCIT 2019) organizing committee announced the opening speakers of the upcoming conference in Yerevan, Armenia. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will give opening remarks at WCIT 2019 alongside World Information Technology and Services Alliance (WITSA) Chair Yvonne Chiu and WCIT 2019 Organizing Committee President and Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Chair Alexander Yesayan.
This year, WCIT will address The Power of Decentralization: Promise and Peril and explore how information and communications technology is transforming lives for better and for worse, and its impact on profits and prosperity, safety and security, democracy and humanity. The conversation that begins at WCIT 2019 will continue beyond the close of the conference in an ongoing series of discussions called The Yerevan Talks.
WCIT is expected to attract more than 2,500 participants from more than 70 countries.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus and its legislation creates favorable conditions for foreign direct investments in the IT sector. Furthermore, consistent efforts are made to promote the development of high-tech innovations, ecosystems, and start-ups in the industry. Over 45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, and 11 percent to Asia. Armenia is a home to over 900 ICT companies, including the globally-recognized PicsArt, Renderforest, Softconstruct, and Joomag.
WCIT 2019 will be held in Yerevan on October 6-9, 2019. The Congress is hosted by Armenia with the support and under the high patronage of the Government of the Republic of Armenia. The World Congress on Information Technology (WCIT) was established by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA). Its main organizing body is the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).