«Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ» թեմայով Երևանում մեկնարկել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը՝ WCIT-ը: Համաժողովը Հայաստանում կանցկացվի հոկտեմբերի 6-9-ը՝ ընդգրկելով ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։
WCIT-2019-ի գլխավոր զեկուցողներից են Acer ընկերության հիմնադիր Սթեն Շին, բարձր-նորարարական ծրագրային ապահովման Infosys ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մըրթին, GPS նավիգացիոն համակարգերի արտադրության առաջատար Garmin կորպորացիայի համահիմնադիր և գործադիր նախագահ Մին Կաոն, արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների առաջատար NVIDIA ընկերության հիմնադիր Ջենսեն Հուանգը, VaynerX-ի նախագահ Գերի Վայներչուկը։
WCIT-2019-ի մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել նաև ամերիկահայ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը: Նա ելույթ կունենա «Գաղափարների շուկա» լիագումար նիստում, որտեղ կքննարկվի, թե ապակենտրոնացված տեխնոլոգիաները որքանով են նպաստել ժամանցի, մեդիայի և լրագրության աշխարհների ժողովրդայնացմանը և որքանով են հեղափոխել արվեստի, տեղեկատվության տարածման մեթոդները՝ նոր աստղեր պատրաստելու ճանապարհին:

7 Октябрь 2019 - 06:41 AMT
Конгресс на тему «Сила децентрализации. ожидание и опасность» проходит 6-9 октября. В нем принимают участие более 2500 общественных и политических деятелей, бизнесменов и представителей шоу-бизнеса из 70 стран.
WCIT открылся 6 октября концертом на Площади Республики в Ереване. На концерте впервые прозвучала армянская духовная песня шаракан, созданная с помощью программы искусственного интеллекта на основе анализа армянской духовной музыки. Концерт прошел под управлением художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна. Также выступил всемирно известный диджей Армин ван Бюрен.
В рамках WCIT-2019 в Ереване выступят американская актриса и модель армянского происхождения Ким Кардашьян-Уэст, основатель Reddit Алексис Оганян, учредительный и исполнительный директор GIPHY Алекс Чунг, председатель VaynerX и VaynerMedia Гари Вайнерчук, вокалист SOAD Серж Танкян, основатель компании Acer Стен Шин, известный журналист CNN Ричард Квест и другие.