Reddit կայքի և Initialized Capital վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանն ու աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել են, որ «համահայկական թվային պլատֆորմ» են ստեղծելու։
«Համահայկական թվային հարթակ ենք հիմնելու: Այն թույլ կտա բազմաթիվ, տարբեր հետաքրքրության տեր հանրույթների մասնակցել դրան: Սա կդառնա առցանց պլատֆորմ հայ ազգի համար»,- ասել է Թանկյանը, հայտնում է Shantnews.am-ը։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն էլ պարզաբանել է, որ հարթակը կկոչվի Highconnect։
«Դատելով անվանումից` դա մի կողմից բարձր կապ է, մյուս կողմից` հայկական»,- նշել է Արշակյանը։
Ալեքսիս Օհանյանի խոսքով՝ ինքը, Թանկյանը, Էրիկ Իսրայելյանը երկար են մտածել ու հասկացել, որ իրենք մեծ հնարավորություններ ունեն՝ իրենց փորձը ներդնել և ստեղծել այդ հարթակը:

Американский рок-музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян и основатель и исполнительный председатель сервиса Reddit Алексис Оганян заявили на Всемирном конгрессе информационных технологий WCIT 2019 в Ереване о создании панармянской цифровой платформы HighConnect.
«Создадим панармянскую цифровую платформу. Она позволит объединить армян с различными интересами по всему миру в одном месте и синхронизироваться по различным вопросам»,- заявил Танкян, пишет Shantnews.am.
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян пояснил, что платформа будет называться HighConnect.
«Мы должны использовать наш опыт для создания такой платформы, чтобы армяне со всего мира могли использовать ее и процветать», – сказал Оганян.