Ռուանդայում գործող Mara Group ընկերությունը ներկայացրել է 2 սմարթֆոն, որոնք ամբողջությամբ Աֆրիկայում են պատրաստված: Mara X և Mara Z մշակումները «Արտադրված է Ռուանդայում» պետական նախաձեռնության մաս են կազմում: Այդ մասին ասել է երկրի նախագահ Փոլ Կագամեն, գրում է TJ-ն տեղական New Times-ի վրա հղումով:
1994 թվականին երկիրը հիմնահատակ ավիրվեց մոտ 1 մլն կյանք խլած տուտսիների ցեղասպանության ու զուգահեռ ընթացած քաղպատերազմի հետևանքով։ Պատերազմի ավարտից հետո Ռուանդան սկսել է վերականգնել երկիրը՝ վերջին տարիներին կատարելով ներդրումներ նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Աֆրիկայն ընկերությունները սմարթֆոններ են հավաքում Եգիպտոսում, Եթովպիայում, Ալժիրում և ՀԱՀ-ում, սակայն ներմուծում են բաղադրիչները, ասել է Mara Group-ի ղեկավար Աշիշ Թաքքարը: Նրա գլխավորած ընկերության գործարանն առաջինն է Աֆրիկայում, որտեղ հեռախոսները ոչ թե հավաքում են արդեն պատրաստի մասերից, այլ ստեղծում են զրոյից:
Թաքքարը պատմել է, որ գործարանի կառուցման համար ծախսվել է 50 մլն դոլար, այն կարող է օրական 10, 000 հեռախոս արտադրել:
Mara X-ն բյուջետային մոդելն է, սմարթֆոնի գինը 130 դոլար է, այն ունի МТ6739 4 միջուկանի պրոցեսոր, 16 Գբ օպերատիվ հիշողություն, 5,5 դյույմանոց էկրան, 13 և 5 մեգապիկսելանոց տեսախցիկներ: Իսկ Mara Z-ը 60 դոլարով ավելի թանկ է՝ այն ավելի մեծ էկրան ունի և 32 Գբ ներկառուցված և 3 Գբ օպերատիվ հիշողություն:

Руандийская компания Mara Group представила два смартфона, объявив их первыми моделями, полностью сделанными в Африке.
Разработка Mara X и Mara Z стала частью государственной инициативы «Сделано в Руанде», отметил президент страны Поль Кагаме, пишет TJ со ссылкой на местную газету New Times.
Африканские компании собирают смартфоны в Египте, Эфиопии, Алжире и ЮАР, но импортируют компоненты, рассказал глава Mara Group Ашиш Таккар. Завод Mara Group в Руанде стал первым в Африке местом, где телефоны не просто собирают из уже готовых частей, а создают, например, печатные платы.
Таккар рассказал, что завод обошелся компании в 50 миллионов долларов. Он может производить 10 тысяч телефонов в день.
Mara X — более бюджетная модель, смартфон стоит 130 долларов. Он оснащен 4-ядерным процессором МТ6739, 16 ГБ оперативной памяти, аккумулятором емкостью 3500 мАч, 5,5-дюймовым дисплеем, камерами на 13 и 5 мегапикселей.
Mara Z стоит на 60 долларов дороже модели X. Здесь больше экран — 5,7 дюймов, встроенная (32 Гб) и оперативная (3 Гб) память. Аккумулятор здесь чуть меньше (3075 мАч) и несъемный, в отличие от младшей модели. Оба смартфона работают на «чистом» Android 8.1.