«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընկերությունը մասնակցել է Երևանում կայացած 23-րդ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին՝ WCIT-ին:
«Կոկա-Կոլա Ընկերությունը» աջակցել է համաժողովի կազմակերպման աշխատանքներին, ներկայացրել կայուն զարգացման մոտեցումները, իսկ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի Ռազմավարության, նորարարության և առևտրային լուծումների գծով տնօրեն Գալիպ Օնարը՝ համալրել WCIT 2019-ի շրջանակում անցկացվող թեմատիկ նիստերի խոսնակների թիմը:
Business interrupted՝ բիզնեսում նորարար տեխնոլոգիաների կիրառման և ընկերությունների զարգացման համար դրանց կարևորությանն անդրադարձող քննարկման ժամանակ Գալիպ Օնարը խոսել է Կոկա-Կոլա Համակարգի ընկերություններում կիրառվող նորարար լուծումների, նպատակների, հնարավորությունների մասին:
«Տեխնոլոգիաների կիրառումն այսօր անհարժեշտ է յուրաքանչյուր ընկերությանը՝ անկախ ոլորտից: Մենք ձգտում ենք տեխնոլոգիական նորարարություններն ու դրանց առավելությունները հասանելի դարձնել մեր սպառողների համար: Նորարարությունը մեր շարժիչ ուժն է: Նորարար լուծումնմերը խթանում են բիզնեսը: Մրցակցային լինելու համար պետք է հետևել տեխնոլոգիաների զարգացմանը, դիտարկել նորարար գաղափարներ և բարձրացնել դրանց ներկայությունը մեր շուկաներում», – նշել է Գալիպ Օնարը:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի 28 երկրում նորարարության և տեխնիկական գործընթացները համակարգող փորձագետը կիսվել է փորձառությամբ՝ ընդգծելով ընկերություններում կիրառվող նորարար և թվային տեխնոլոգիաների շնորհիվ սպառողների հետ կապի ամրապնդման ու ծառայությունների բարելավման հնարավորությունները:
«Նորարության երկու ուղղություն ունենք, մեկն ապրանքների նորարարությունն է, մյուսը տեխնոլոգիական: Երկուսն էլ փոխկապակցված են և անհրաժեշտ՝ մեր սպառողներին լավագույն փորձառություն մատուցելու համար: Մեզ համար կարևոր է, որ յուրաքանչյուր սպառող օրվա ցանկացած պահին մեր ապրանքատեսականիում կարողանա գտնել իր համար ցանկալի ըմպելիք, իսկ դրա համար նորարար լուծումների կիրառումը պարտադիր է», – ասել է ընկերության տնօրենը:
Բիզնեսի զարգացմանը զուգահեռ, նորարար տեխնոլոգիաները ընդլայնում են նաև ընկերության կորպորատիվ պատասխանատվության ծրագրերի հնարավորությունները՝ մասնավորապես բարելավելով թափոններիի վերամշակման և ջրային ռեսուրսների պահպանման գործընթացները:
Կայուն զարգացման մոտեցումները մշտապես գտնվում են ընկերության ուշադրության կենտրոնում: Համաժողովի ընթացքում նույնպես «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» առիթը բաց չի թողել անդրադառնալ թափոնների վերամշակմանը: Ընկերությունը տրամադրել է պլաստիկի և թղթի սորտավորման հատուկ աղբամաններ, կազմակերպիչներին աջակցելով՝ հավաքագրել և այնուհետև վերամշակել համաժողովի ընթացքում գոյացած թափոնները:
Հայաստանում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը գործում է 1996-ից: Բիզնես գործունեությունից զատ, ընկերությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությանը: Թափոնների վերամշակմանը, ջրային ռեսուրսների կառավարմանը, երիտասարդների և համայնքների զարգացմանը, ինչպես նաև երկրի տնտեսական կայունությանն ուղղված նախագծերը մշտապես ընկերության ուշադրության կենտրոնում են:

Coca-Cola Hellenic Company participated in the 23rd World Conference on Information Technology (WCIT) held in Yerevan on October 6-9.
Coca-Cola supported the organization of the conference and introduced its sustainability approach, while Coca-Cola Hellenic Group Strategy, Innovation and Commercial Solutions Director Galip Onar was among the speakers at one of the sessions of WCIT-2019.
At Business Interrupted – a discussion on the importance of innovative technologies for business development – Onar spoke about innovative solutions in use at Coca-Cola System companies, as well as the benefits and opportunities they offer.
“Technology is a must for any company today, regardless of industry. As a total beverage company, we strive to make technological innovations and their benefits available to our consumers. Technology is our forefront driver and innovative technology is really going to shape the industry. To be able to be a competitive edge we have to follow new innovative ideas and leverage those in our markets”, said Onar.
The expert responsible for the innovation and technological capability building in 28 Hellenic operations shared his experience highlighting the opportunities to get closer to consumers and increase efficiency and quality of services through innovative and digital technologies used in the company.
“At Coca-Cola we have different platforms for innovation one is the product innovation, the other the technology innovation. Both of these go hand in hand and are vital to create the best experience for our consumers. Being a 24/7 beverage company, it is important for us that every day, at any moment our consumers find beverages they need in our portfolio. Innovative solutions are indeed required to achieve that vision,” concluded the Group Director.
Along with supporting the business growth, innovative technologies also expand and transform the company's corporate responsibility programs, in particular improving waste recycling and water stewardship.
Sustainable development is always at the center of the company’s attention. Coca-Cola Hellenic Armenia did not miss the chance to address the importance of waste recycling at the conference. The company provided plastic and paper waste sorting bins, assisting the organizers in collecting and recycling the waste generated during the conference.
Coca-Cola Hellenic Armenia operates in the country for more than 23 years. Apart from its business activity, the company pays special attention to corporate social responsibility projects. Along with water stewardship, waste management, community wellbeing and youth empowerment initiatives aimed at socio-economic development of the country are in the center of the company’s attention.