ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը ընդգծել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացում պարտավորությունների համաչափության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Կարևորվել է խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորումը և այս համատեքստում սահմանում վերջին լարվածության նվազեցումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անդրադարձել են խաղաղ կարգավորման գործընթացում կողմերի դիրքորոշումներին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2019-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև կայացած քննարկումներին և այդ հանդիպումից հետո արձանագրված զարգացումներին, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել եռանախագահության ձևաչափում իրականացվելիք հետագա քայլերի շուրջ:
Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպումներ կունենան Արցախի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Վարչապետը և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:

15 Октябрь 2019 - 09:39 AMT
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шофера (США), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи была затронута встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Нью-Йорке в сентябре сего года и последующие за встречей развития. Собеседники придали важность формированию благоприятной для мира атмосферы и в данном контексте снижению уровня напряженности на границе.
Глава МИД Армении и сопредседатели Минской группы ОБСЕ затронули позиции сторон в процессе мирного урегулирования, и в данном контексте Мнацаканян подчеркнул необходимость обеспечения равномерности обязательств в мирном процессе.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейших шагах в рамках сопредседательства.
В рамках регионального визита сопредседатели МГ ОБСЕ проведут встречи с властями Арцаха и Азербайджана.