Apple ընկերությունը զգուշացրել է iPhone-ներ և iPad-ներ ունեցողներին, որ նրանք չեն կարողանա միանալ համացանցին, եթե չթարմացնեն իրենց սմարթֆոնների ծրագրային ապահովումը: Խոսքն այն գաջեթների մասին է, որոնք թողարկվել են մինչև 2012 թվականը:
Ընկերությունը բացատրել է դա ներկառուցված GPS մոդուլների առանձնահատկություններով: Դրանք վերբեռնում են պահանջում յուրաքանչյուր 19 տարին մեկ, գրում է «Կոմերսանտը», CNN հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Եթե դրանք չթարմացվեն, խափանում տեղի կունենա, որից հետո կարող են համացանցին միանալու հետ խնդիրներ առաջանալ: Խափանումը կարող է անդրադառնալ նաև App Store, iCloud-ի, էլփոստի աշխատանքի և կայքերի որոնման վրա:
Հեռուստաալիքը նշել է, որ դա վերաբերում է iPhone 4 և 5-ին, ինչպես նաև բջջային կապով iPad mini-ին, iPad-ին և iPad 2-ին: Այդ գաջեթների օգտատերերը պետք է ծրագրային ապահովման 10.3.4 կամ 9.3.6. տարբերակներ տեղադրեն:

Компания Apple предупредила владельцев iPhone и iPad, что они не смогут подключиться к интернету, если не обновят программное обеспечение (ПО) своих смартфонов. Речь идет о гаджетах, изготовленных до 2012 года.
Компания объяснила это особенностью встроенных в девайсы GPS-модулей. Они требуют перезагрузки каждые 19 лет, пишет «Ъ» со ссылкой на телеканал CNN.
Если их не обновить, то произойдет сбой, после могут возникнуть трудности с выходом в интернет. Также сбой затронет работу App Store, iCloud, электронную почту и поиск сайтов.
Телеканал отметил, что это коснется iPhone 4 и 5, а также iPad mini с поддержкой сотовой связи, iPad и iPad 2. Пользователям этих гаджетов необходимо установить версии ПО 10.3.4 или 9.3.6.