ՀԱՊԿ-ը (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը) Հայաստանի համար կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունեցող գործընկեր է: Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
«ՀԱՊԿ-ը մեր տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության գլխավոր գործոնն է: Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս մեր համագործակցության բոլոր 3 ուղղություններին՝ արտաքին քաղաքականության, ռազմատեխնիկական համագործակցության, անվտանգության ոլորտին: Ընդհանուր վտանգների հարցում մեր մոտեցումները ընդհանուր են: Վտանգները, ցավոք, նույնպես զարգանում և փոփոխվում են և մենք այդ վտանգներին պետք է ադեկվատ արձագանքենք»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ կազմակերպության անդամ երկրները համակարգված համագործակցում ենք հավաքական անվտանգության հետագա զարգացման հարցում:
Նոյեմբերի 4-5-ը Երևանում անցկացվում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդի և խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստերը:Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում մեկնարկել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը, որին հաջորդել է լիագումար նիստը:
Մասնակցում են ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուկուրջոն Զուխուրովը, Ղազախստանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինը, Ղրղըզստանի խորհրդարանի խոսնակ Դաստան Ջումաբեկովը, ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:

5 Ноябрь 2019 - 10:22 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Ереване провел встречу с руководителями парламентов стран-членов ОДКБ. Он отметил, что Организация договора о коллективной безопасности имеет стратегическое значение для Армении.
«Мы считаем, что ОДКБ – главный фактор стабильности и безопасности в нашем регионе. Мы придаем большое значение всем трем направлениям нашего сотрудничества в рамках ОДКБ. В первую очередь, это внешнеполитическая координация, военно-техническое сотрудничество и, конечно, наш общий подход в сфере безопасности перед лицом общих угроз.Однако, угрозы, к сожалению, также развиваются и меняются, и мы должны быть адекватны этим угрозам. Наша организация должна соответствовать тем современным реалиям, которые существуют в регионе и в мире», – заявил премьер.
По его словам, страны-члены ОДКБ конструктивно сотрудничают в направлении дальнейшего развития организации коллективной безопасности.
В Ереване 5 ноября проходят выездные заседания Совета и XII пленарного заседания Парламентской Ассамблеи ОДКБ.