Ձեռք բերված աննախադեպ քանակի սպառազինությունը Հայաստանին անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության համար: Այս մասին 2020 թվականին ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը տրվող բյուջետային հատկացումների վերաբերյալ խորհրդակցությանն ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ցավոք, ագրեսիվ քաղաքականությանը, որ տարածաշրջանում վարում են մի շարք երկրներ, ՀՀ-ն պետք է հակադրի և այդ քաղաքականությանը հակակշռի զսպող քաղաքականությամբ: Մենք հենց այսպիսի քաղաքականություն ենք վարում պաշտպանության ոլորտում»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ սպառազինությունների ձեռքբերումը Հայաստանի քաղաքականության մի հատվածն է միայն. կարևորագույն քայլեր են արվել զինված ուժերի ծառայողների ծառայության պայմանները բարելավելու, սոցիալական երաշխիքները մեծացնելու և ավելի գործուն դարձնելու ուղղությամբ:
«Այս համատեքստում կան բազմաթիվ քննադատություններ: Բայց ես դրանք կբաժանեի երկու մասի: Առաջինը՝ ցանկացած բարեփոխման գործընթաց միշտ էլ որոշակի անհարմարություններ է առաջացնում: Սա բնական մասն է: Երկրորդ հատվածն էլ կա՝ բոլոր քննադատություններին պետք է լինենք ուշադիր, որ իրականացվող բարեփոխումները 100%-ով համապատասխանեն մեր մտադրություններին, ցակություններին, վերջնական նպատակներին»,-ասել է վարչապետը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ2020 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագծի համաձայն, երկրի ռազմական պաշտպանությանը պլանավորվում է տրամադրել մոտ 301․2 մլրդ դրամ կամ շուրջ $625 մլն ընթացիկ տարվա միջին փոխարժեքով, ինչը համարժեք է 2019-ի հատկացմանը:

13 Декабрь 2019 - 10:35 AMT
Приобретенные в беспрецедентном количестве вооружения Армении необходимы не для войны, а для мира.Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе консультации по бюджетным ассигнованиям министерству обороны Армении на 2020 год.
«К сожалению, Армения должна противостоять агрессивной политике, проводимой рядом стран региона, и уравновешивать ее своей сдерживающей политикой. Мы проводим такую политику в сфере обороны», – сказал Пашинян.
По словам премьера, приобретение вооружения является лишь частью политики Армении: были предприняты важные шаги для улучшения условий службы в вооруженных силах, повышения социальных гарантий и увеличения их эффективности.
«В этом контексте есть много критики. Но я бы разделил ее на две части. Во-первых, любой процесс реформ всегда доставляет кое-какие неудобства.Это рациональная часть. Есть и вторая часть – мы должны учитывать критику, чтобы осуществляемые реформы на 100% соответствовали нашим намерениям, стремлениям и конечным целям», – сказал премьер-министр.
Ранее стало известно, что согласно проекту государственного бюджета Республики Армения на 2020 год, на сферу обороны планируется выделить около 625 миллионов долларов.