Ադրբեջանցի հաքերները հունվարի 20-ին, սովորաբար, փորձում են կիբերտիրույթում վնասել հայերին, ֆեյսբուքյան իր էջում զգուշացրել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ այս անգամ ևս, հավանաբար, կփորձեն կայքեր կոտրել:
Նա խորհուրդ է տալիս չհետևել հղումներով ինչ-որ բան անել առաջարկող նամակներին, որոնք գալիս են էլ.փոստին, կամ սոցցանցերով:
«Վերջերս հիմնականում սոցցանցային հաշիվներ և էլեկտրոնային փոստեր են տանում հազարներով։ Նման քանակ հավաքելու համար իրենց պետք է դա անել երկար ժամանակ՝ հավաքել կոտրած հաշիվները։ Եթե դուք անուշադիր մարդ եք, ապա, հնարավոր է, որ ձեզ արդեն կոտրել են։ Շատ երկար խորհուրդներ չտամ, պարզ մի բան ասեմ… Մտեք ձեր էլեկտրոնային փոստի, ֆեյսբուքի, ինստագրամի գաղտնաբառերը փոխեք։ Եթե արդեն կոտրված էիք, հարցը դուրս կգա։ Ու կարևոր է՝ ոչ մի նամակ, ձեր մեյլից ու ֆեյսբուք֊-ինստագրամից ստանալով, լուրջ մի ընդունեք, եթե ձեզ առաջարկում են ինչ-որ հղումով բան անել»,- նշել է մասնագետը։
Ըստ Մարտիրոսյանի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կիբերպատերազմները սկսվել են դեռ 2000-ից, երբ համացանցը երկու երկրում գործնականում զարգացած չէր, գործում էր մի քանի տասնյակ կայք, և համացանցից օգտվողների թիվն առանձնապես մեծ չէր։ 2006-2007թթ․ ադրբեջանցի հաքերները կրկին սկսել են ակտիվանալ՝ ձևավորելով հայկական կայքերի վրա հարձակումներ գործող խմբեր: Դրանք զբաղված էին հայերի հասցեին վիրավորանքների և հակահայկական բնույթի քարոզչանյութերի տարածմամբ։ Վերջին լուրջ ու հաջողված հարձակումը Հայաստանի պետական կայքերի դեմ եղավ 2009-ի սեպտեմբերին, որից հետո, փաստորեն, ոչ մի լուրջ միջադեպ չի գրանցվել։ Միաժամանակ, հայկական ցանցի մասնավոր հատվածի մակարդակով հարձակումների թիվն օրինաչափորեն աճում է։

Азербайджанские хакеры, скорее всего, попытаются 20 января нанести вред армянским пользователям в киберпространстве. Об этом на своей странице в Facebook заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян, добавив, что на этот раз они, вероятно, также попытаются взломать сайты.
Эксперт рекомендует не переходить по ссылкам в разных электронных письмах, предлагающих что-либо сделать и приходящих на адрес электронной почты или в социальных сетях.
По словам Мартиросяна, в последнее время азербайджанские хакеры воруют тысячи учетных записей в социальных сетях и электронных адресов.
«Если вы невнимательный человек, вас, возможно, уже взломали. Дам один совет: измените ваши адреса от электронной почты, Facebook, Instagram», – отметил эксперт, добавив, что главное – не переходить по незнакомым ссылкам в разных письмах.
Кибервойна между Арменией и Азербайджаном начались еще в 2000 году, когда Интернет практически не был развит в обеих странах, работало всего несколько десятков веб-сайтов, и число пользователей Интернета было не очень большим. В 2006-2007 годах азербайджанские хакеры стали активнее, формируя группы для атак на армянские сайты.
Последняя серьезная и успешная атака на государственные сайты Армении была в сентябре 2009 года, после чего, по сути, никаких серьезных инцидентов зарегистрировано не было. В то же время количество атак на частный сектор армянской сети растет в геометрической прогрессии.