Հակավիրուսների մշակմամբ զբաղվող Bitdefender-ը հայտնաբերել է Android-ի համար նախատեսված մի քանի հավելված, որոնք նպաստում են սմարթֆոնի մարտկոցի արագ լիցքաթափմանը, ասվում է ընկերության կայքում:
Նշվում է, որ նման հավելվածների թվում նաև խաղեր կան։ Այդպիսի հավելվածներում գովազդի ցուցադրման ներկառուցված ալգորիթմ է հայտնաբերվել։ Եթե հավելվածի ներբեռնումից հետո առաջին 48 ժամվա ընթացքում բաններների քանակը չափավոր է, ապա այդ ժամկետից հետո գովազդի ցուցադրման հաճախականությունը զգալի ավելանում է, գրում է «Իզվեստիան»։
Ըստ փորձագետների, տվյալ ալգորիթմը ծանրաբեռնում է սմարթֆոնների պրոցեսորները և խանգարում ծրագրերի նորմալ օգտագործմանը։
Փորձագետները պարզել են, որ Google Play-ի կատալոգում այդպիսի 17 «վտանգավոր» հավելված կա, այդ թվում՝ Car Racing 2019, 4K Wallpaper և Backgrounds 4K HD և այլ հավելվածներ։

Разработчик антивирусов Bitdefender назвал несколько приложений, которые разряжают батарею смартфона. Список программ опубликован на сайте компании.
Отмечается, что среди приложений встречались офисные утилиты и игры. В них обнаружен алгоритм, показывающий рекламу. Причем в первые 48 часов после установки приложения показывали умеренное количество баннеров, но затем реклама показывалась с повышенной частотой, пишут «Известия».
Эксперты отметили, что реклама мешала нормальному использованию программ и серьезно нагружала процессоры смартфонов, что влияло на их автономность. Баннеры появлялись хаотично, что мешало встроенным инструментам безопасности Android вычислить шаблоны их отображения.
Всего в каталоге Google Play обнаружили 17 приложений, среди которых симулятор гонок Car Racing 2019, галереи с обоями 4K Wallpaper и Backgrounds 4K HD, файловый менеджер и другие продукты. Всего программы скачали более 550,000 пользователей.