Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է քրեական ենթամշակույ կրողներին առնչվող օրինագիծը: Կողմ է քվեարկել 73 պատգամավոր, դեմ՝ 20, ձեռնպահ՝ 15:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը քվեարկությունից առաջ հայտարարել էր, որ ձեռնպահ է քվեարկելու:
Օրինագծերի փաթեթը ներկայացրել էր Կառավարությունը:
Նախագիծը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալու, ստանալու կամ պահպանելու համար, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու կամ ղեկավարելու համար, դրանք մասնակցելու կամ ներգարվվելու, կամ էլ նման մշակույթ կրող անձանց դիմելու համար:
Հունվարի 21-ին ԱԺ-ում քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի և ԲՀԿ խմբակցության անդամների միջև միջադեպ է եղել՝ պատգամավորները վիճաբանել էին, քաշքշել իրար: Միրզոյանը կարգապահական միջոցներ էր կիրառել ԲՀԿ-ական պատգամավորների հանդեպ:

22 Январь 2020 - 07:19 AMT
Национальное собрание Армении 22 января во втором чтении и полностью приняло законопроект о «ворах в законе», а также лицах и группах, относящихся к преступной субкультуре.
За проекты закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Армения» и «О внесении дополнений в уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения» проголосовали 73 депутата, 20 проголосовали против, 15 – воздержались.
Перед голосованием фракция «Светлая Армения» сделала заявление, отметив, что воздержится от голосования по законопроекту.
Законопроект предложило министерство юстиции РА.
Так, согласно новому законопроекту, создание уголовной группировки будет караться сроком в 5 – 10 лет. Если группировку создаст лицо уголовного мира (тюремный заключенный, «вор в законе», «авторитет»), или служащий Вооруженных сил и других силовых структур, или если банду поможет создать государственный чиновник, наказание составит 8-12 лет лишения свободы.